Punkrockový muzikál American Idiot kapely Green Day vtrhne na plzeňskou Malou scénu DJKT
Soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla přivede do Plzně další světový hit – muzikál American Idiot, který vznikl podle stejnojmenného alba slavné americké skupiny Green Day. Punkrockový nářez pod vedením uznávaného amerického režiséra a choreografa Steva Josephsona se divákům v české premiéře představí 15. února 2020. Ústřední trojici životem znuděných mladíků ztvární Pavel Klimenda, Lukáš Ondruš a Adam Rezner.
Světová premiéra muzikálu se odehrála v roce 2009 v Kalifornii, jen o několik měsíců později se dílo představilo na Broadwayi, kde získalo dvě prestižní divadelní ceny Tony a také hudební cenu Grammy za nejlepší muzikálové album roku. „Plzeňské nastudování se zařadí mezi první evropská uvedení a zároveň bude i českou premiérou tohoto neobvyklého titulu, který patří mezi nejoriginálnější muzikály současnosti,“ upozorňuje dramaturg Pavel Bár a dodává: „Vzhledem k popularitě a notorické známosti prakticky všech písní uvádíme muzikál v originálním znění, avšak doprovázený českými titulky.“ Punkrocková show American Idiot vznikla podle stejnojmenného koncepčního alba z roku 2004, tedy alba, jehož písně dohromady vyjadřují souvislý děj. „Pro divadelní adaptaci však autoři ke skladbám z původního alba přidali několik dalších songů kapely Green Day, dopsali pár velice krátkých dialogů a monologů a texty písní rozdělili mezi různé postavy, čímž vznikl nový působivý příběh, zčásti odlišný od toho původního,“ přibližuje vznik samotného muzikálu Pavel Bár.
Muzikál sleduje příběh tří mladých mužů, kteří se rozhodnou utéci před stereotypním životem na předměstí. Jejich cesty se brzy rozcházejí: zatímco Will zůstává doma se svou těhotnou přítelkyní, Johnny a Tunny míří do ulic velkoměsta vstříc svobodě a vzrušujícím zážitkům. „Pokud si diváci myslí, že uvidí v podstatě takový koncert zasazený do scény, budou hodně překvapení. Inscenace přináší neuvěřitelně silný příběh, nejen těch tří kluků, ale vlastně každého, kdo stojí na jevišti. Tentokrát bylo pro mě velice náročné držet si od role odstup, osud Tunnyho mě hodně zasáhl,“ komentuje své účinkování v inscenaci herec Lukáš Ondruš.
V Plzni zazní více než dvě desítky hitů skupiny Green Day v prostoru Malé scény, jejíž hlediště bude pro tuto příležitost nezvykle rozděleno na místa na klasických židlích a alternativní místa na sedácích na podlaze přímo v prostoru jeviště. „Pustili jsme se do projektu, který je jiný a ve kterém bude hrát hudba tak nahlas, že se možná budou otřásat zdi Nového divadla. Úpravou hlediště jsme chtěli vyjít vstříc především mladším ročníkům, které tato hudba nenechá v klidu sedět na klasických židlích,“ vysvětluje šéf souboru Lumír Olšovský.
Režisér a choreograf Steve Josephson, který v Praze s úspěchem inscenoval muzikály Sweeney Todd či Rent, pracoval se souborem již na konci minulé sezóny, aby si vytipoval vhodné obsazení. Na otázku, co pro něj znamená American Idiot, odpovídá: „Odpověď se mění s časem. Srovnání Ameriky roku 1994, kdy kapela Green Day prorazila na vrchol punkové scény, a Ameriky dneška je stejně drastické jako srovnání černé a bílé. Od Ameriky, ovládané mantrou ‚nenasytnost je správná‘, jsme dnes došli k Americe, v níž časopis Times vyhlásil osobností roku Gretu Thunbergovou, přitom ještě v roce 2004, kdy vyšlo album American Idiot, získal stejné ocenění Georg W. Bush. Naše inscenace se tak pokusí zaměřit na náš svět roku 2020. Nechceme být svázáni špinavou minulostí, která nás k dnešku dovedla, ale chceme, aby byl svět lepším místem k životu.“
Hudební nastudování bylo svěřeno dirigentu Daliboru Bártovi, autorem scény je výtvarník Aleš Valášek, jenž se v DJKT podílel na více než dvaceti inscenacích (Labutí jezero, Jakub Jan Ryba, Kytice), kostýmy navrhla mimořádně talentovaná studentka magisterského oboru fashion design na Fakultě designu a umění Západočeské univerzity v Plzni Andrea Pavlovičová, která již se souborem muzikálu spolupracovala jako kostýmní výtvarnice pohádky Co takhle svatba, princi? a jako asistentka kostýmního výtvarníka při uvedení muzikálu Billy Elliot. Vedle hlavní trojice mladíků vystoupí Jozef Hruškoci, Pavel Režný, Eva Staškovičová, Charlotte Režná, Karolína Jägerová a další mladí členové souboru.
Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.
Green Day
světově proslulá kapela vznikla v roce 1986. Tvoří ji hlavní zpěvák a kytarista Billie Joe Armstrong a baskytarista Mike Dirnt, v roce 1990 se po několika změnách ve složení kapely ke zmíněné dvojici připojil bubeník Tré Cool a na dlouhá léta tak dotvořil stálou sestavu kapely. Od roku 2012 je oficiálním stálým členem kapely také kytarista Jason White. Definitivně skupina Green Day prorazila v roce 1994 energickým punk-popovým albem Dookie, jehož se prodalo přes 15 milionů nosičů a které kapele vyneslo první hudební cenu Grammy. Přední příčky hitparád obsadila i alba Insomniac (1995), Nimrod (1997) a Warning (2000), na absolutní vrchol popularity je ale vyneslo koncepční album American Idiot z roku 2004, které se umístilo na první příčce hitparád v 19 zemích světa, získalo dvě Grammy a pět dalších nominací. Celkem dosud skupině Green Day vyšlo 13 alb, celosvětově prodala téměř 90 milionů nosičů a získala pět cen Grammy.
Steve Josephson
Divadelní producent, režisér, choreograf, herec, učitel a herecký kouč s více než třicetiletou praxí zahrnující spolupráci s renomovanými umělci při vytváření inovativních divadelních projektů. Vystudoval herectví a tanec na University of Southern California v americkém Los Angeles, brzy se však začal věnovat režii a choreografii. Založil několik organizací zabývajících se performativním uměním a tvorbou a uváděním široké palety divadelních představení v USA i Evropě. Od roku 2012 žije převážně v Praze, kde na sebe upozornil především oceňovanými inscenacemi muzikálů Sweeney Todd a Rent v Divadle na Prádle, Into the Woods v Divadle Kolowrat nebo Ray Bradburyʼs 2116 v Divadle Semafor.