Divadlo J. K. Tyla uvede zpívaný balet Špalíček jako oslavu folklóru a pohádkových příběhů
V sobotu 16. listopadu ožije Velké divadlo premiérou baletu Špalíček významného českého skladatele 20. století Bohuslava Martinů. Hudební nastudování Jiřího Petrdlíka a poetická choreografie Jiřího Pokorného s lehkostí přenesou malé i velké diváky do světa pohádek, lidových her a obyčejů venkovského života. O veselé i dojemné momenty podtržené podmanivou hudbou připomínající krásu české lidové kultury se zaslouží soubor baletu společně s orchestrem opery DJKT, Kajetánem – dětským sborem opery a operními sólisty Andreou Frídovou nebo Adélou Skočilovou, Rostislavem Florianem a Tomášem Kořínkem v alternaci s Richardem Samkem.
Balet se zpěvy Bohuslava Martinů je volným pásmem pohádek, lidových her a říkadel, které skladatel čerpal mimo jiné ze sbírek Karla Jaromíra Erbena, Boženy Němcové a z lidové slovesnosti. Při jeho tvorbě se nechal inspirovat především svým dětstvím a rodnou Vysočinou. V choreografii šéfa souboru baletu Jiřího Pokorného, který využil prvky klasického, neoklasického i lidového tance, diváci uvidí pohádky o kocourovi v botách, o ševci a smrti, o Popelce a legendu o svaté Dorotě. „Špalíček není jen soubor pohádek, je to příběh o naší kultuře, o našem dědictví, o radosti, fantazii a obyčejích, které patří ke každému z nás. Naše inscenace je otevřená všem divákům, od dětí až po jejich prarodiče,“ říká Jiří Pokorný, který na nové inscenaci spolupracoval s režisérem Martinem Otavou, scénografem Lukášem Kuchinkou a kostýmní výtvarnicí Danou Haklovou.
„Věřím, že představení zpívaného baletu Špalíček na plzeňské divadelní scéně s nadšením přivítá široké spektrum diváků. Čeká je inspirativní hudba, nádherné baletní výstupy a zpěv sólistů i sboru. Jsem velmi ráda, že na jevišti předvede svůj um dětský sbor Kajetán, který má za sebou mnoho mimořádných úspěchů na domácích i zahraničních pódiích a soutěžích,“ uvedla Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.
V souvislosti s celou jevištní tvorbou Bohuslava Martinů považuje šéf opery Jiří Petrdlík Špalíček za výjimečné dílo. „Ačkoliv sám autor Špalíček zařadil mezi balety, výrazná vokální složka ho posouvá na pomezí žánrů. A náš dětský pěvecký sbor Kajetán má ty nejlepší předpoklady, jak nárokům hudebně bohaté partitury Bohuslava Martinů beze zbytku dostát,“ poznamenal Jiří Petrdlík.
Špalíček měl světovou premiéru v roce 1933 v Národním divadle v Praze v choreografii Joe Jenčíka. „Martinů se ale v roce 1940 k dílu vrátil, vypustil Erbenovy Svatební košile a přepracoval dílo pro velký orchestr,“ vysvětluje dramaturg opery Vojtěch Frank a dodává, že premiéra nové verze se odehrála v roce 1949 také na scéně Národního divadla a od té doby se Špalíček po dlouhých padesát let pravidelně objevoval v repertoáru českých divadel. Před čtyřmi lety ho plánovalo uvést pražské Národní divadlo, kvůli pandemii nakonec došlo jen k provedení koncertní verze. Do Plzně se Špalíček dostává podruhé, a to při příležitosti Roku české hudby, poprvé byl uveden v roce 1990 v choreografii Libuše Hynkové a v hudebním nastudování Františka Drse.
Vznik inscenace finančně podpořila Nadace Bohuslava Martinů.
Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.