Trenérkou roku mládeže 2017 je Lucie Plašilová
Plzeňskou Trenérkou roku mládeže za rok 2017 se stala Lucie Plašilová, bývalá reprezentantka v hodu kladivem, nyní trenérka atletiky v oddíle AK Škoda Plzeň. Mezi trojici nejlepších patří ještě Miroslav Horák (jachting) a Jakub Ryba (atletika).
Ocenění Lucie Plašilová převezme při příležitosti vyhlášení Sportovce Plzně 2017 v kategoriích žactva a dorostu. To připravuje Nadace sportující mládeže a uskuteční se v úterý 20. března v obřadní síni plzeňské radnice.
„Trenéři jsou vedle rodičů ti nejdůležitější, kteří mohou pomáhat utvářet v dětech pozitivní vztah ke sportu, zdravému životnímu stylu a vedou je k hodnotám fair play. Zároveň jsou klíčovými osobnostmi, které svým svěřencům pomáhají dosáhnout těch nejlepších výsledků. Své práci věnují obrovské množství energie a úsilí, sportu obětují svůj volný čas. Sami přitom často stojí v pozadí a svoji práci mnohdy vykonávají bez odpovídající odměny či společenského uznání,“ vysvětluje důvody, proč Nadace sportující mládeže k ocenění Trenéra roku mládeže přistoupila, člen správní rady Lukáš Lintimer.
Hlavním kritériem pro výběr Trenéra roku jsou především úspěchy sportovců ve věku do 19 let, které daný trenér vedl nebo na jejichž přípravě se podílel.
Profily trenérů
Trenér roku mládeže 2017: Lucie Plašilová (rozená Vrbenská) – atletika
V roce 2017 v atletickém klubu AK Škoda Plzeň trenérsky vedla Kateřinu Skypalovou (mistryně Evropy do 20 let, mistryně ČR v kategorii žen, do 22 let a juniorské kategorii). Jejími dalšími úspěšnými svěřenci v roce 2017 byli Jakub Forejt (6. místo na MS do 18 let, 1. místo na mezistátním utkání, 2. místo MČR), Michal Forejt (13. místo na MS do 18 let, mistr ČR v dorostu a v kategorii do 22 let) a Petr Kaucký (2. místo MČR mužů).
- Trenérské činnosti se věnuje od roku 2010.
- Účastnice OH 2004 v Aténách.
- Mistryně ČR v hodu kladivem v letech 1999 – 2005.
- 12x překonala český rekord v hodu kladivem mezi ženami.
- 13. místo na ME 2002 v Mnichově.
- Účast na MS 2001 v Edmontonu a 2003 v Paříži.
Další v TOP 3 (bez pořadí)
Miroslav Horák – jachting
Jachtingu se věnuje 33 let, aktivně závodí ve třídách Fireball a RS 700. Již dvacet let pracuje jako trenér mládeže v oddílu jachtingu TJ Lokomotiva Plzeň.
V roce 2017 trenérsky vedl posádky Jakub Dobrý / Tereza Dobrá (2. místo ME RS Feva, 7. místo MS RS Feva, 1. místo Evropský pohár RS Feva , 1. místo MMČR RS Feva, 1. místo LODM a posádku Ondřej Baštář / Petr Pelnář (1. místo MMČR do 13 let, 1. místo Pohár ČR 2017 RS Feva do 13 let).
Jakub Ryba – atletika
Jakub Ryba již několik let působí jako trenér na Sportovním gymnáziu Plzeň, ve volném čase trénuje skupinu staršího žactva i další atletické skupiny v oddílu AK Škoda Plzeň. Jeho tréninkové skupiny se řadí k nejúspěšnějším v ČR, a díky jeho práci se plzeňská atletika vrací mezi českou špičku.
V roce 2017 trenérsky vedl např. Barbaru Píchalovou (1. místo 60m překážek, 1. místo skok daleký MČR žactva v hale, 1. místo 100m a 200m překážek MČR žactva a 1. místo LODM 100m překážek a skok daleký), Terezu Schejbalovou (1. místo ve skoku o tyči MČR dorostenců v hale, 1. místo ve skoku o tyči MČR dorostenců, limit pro MS dorostu, 17. místo ME juniorek), Filipa Ličmana (2. místo 400m MČR dorostu v hale, 2. místo 300m překážek MČR dorostu, účast na MS dorostu) nebo Lindu Suchou, Jiřího Kubeše, Denisu Majerovou, Sáru Sumegovou, Dominika Sládka a Kláru Lokajíčkovou.
Profily trenérů a další informace naleznete na www.sportovecplzne.cz.