Foto: Miroslav Chaloupka

V Plzni oslavilo vznik Československa téměř 50 tisíc lidí

Oslavy 104. výročí vzniku republiky přilákaly téměř 50 tisíc Plzeňanů a návštěvníků západočeské metropole. Bohatý program, který připravilo město Plzeň se svými partnery, nabídl veřejnosti zcela zdarma nebo za zvýhodněné vstupné prohlídky téměř čtyř desítek turisticky zajímavých míst – muzeí, galerií, divadel a parků, pozval také na sportoviště, do zoologické zahrady, Techmania Science Center, historického podzemí a dalších lokalit. Po dvou letech také prošel lampionový průvod. Oslavy zakončil ohňostroj na náměstí Republiky.

Novinkou letošních oslav byla hudební vystoupení na náměstí Republiky, kde se představil orchestr ZUŠ Sokolovská Ambito a folkrocková kapela Epydemye, která svými písněmi připomněla životní osudy osobností československých dějin 20. století – Milady Horákové, Jana Palacha, Josefa Mašína a dalších. Nově si Plzeňané užili také Den otevřených dveří na Masarykově základní škole na Jiráskově náměstí, jejíž základní kámen položil prezident Masaryk. Město připravilo i vzdělávací trasu s názvem Americká – osa centrální oblasti, kterou si mohou lidé projít ještě do pondělí 31. října. Stezka se 12 zastaveními vede od Paluby Hamburk přes Americkou po náměstí T. G. Masaryka, návštěvníky seznámí s jednou z nejvýznamnějších plzeňských ulic a jejím bezprostředním okolím. Upozorní na zajímavá místa, události i osobnosti města Plzně z období 1. republiky a 20. století.

Západočeská galerie představuje výstavu Linky komiksu

„Letošní pestrý program oslav přilákal desítky tisíc lidí nejen do takzvaných turistických cílů, ale i do ulic Plzně. Po dvouleté přestávce se uskutečnil lampionový průvod, který se vždy těší velké oblibě nejen u dětí. Přálo nám počasí, a i díky přidaným koncertům na náměstí Republiky odhadujeme, že se plzeňských oslav zúčastnilo téměř 50 tisíc lidí,“ uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, který měl přípravu oslav na starost.

Součástí programu bylo také vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka. Z vedení města Plzně se ho zúčastnili primátor Roman Zarzycký, náměstkyně Lucie Kantorová a radní Eliška Bartáková, Světlana Budková, Daniel Kůs, Tomáš Morávek a Jiří Šrámek.

„Přesně před 104 lety byla vyhlášena samostatná Československá republika, do jejíhož čela byl zvolen Tomáš Garrigue Masaryk. Ne vždy ale byly naše dějiny zalité sluncem, ne vždy jsme mohli tento významný státní svátek slavit. Brzy jsme bohužel poznali, že svoboda má nevyčíslitelnou hodnotu, když jsme o ni opakovaně přišli. Poprvé za protektorátu, podruhé v době komunistické diktatury. Obě období už jsou naštěstí za námi, ale zatímco za nacismem jsme udělali tlustou čáru, komunismus v naší společnosti zanechal šrámy, které dosud nezmizely. Je proto více než evidentní, že naše minulost nás stále rozděluje. Měli bychom si proto uvědomit, že o to větší zodpovědnost je na každém z nás, abychom se rozdělit nenechali. Abychom si nenechali ukrást náš stát a naši svobodu,“ řekl ve svém projevu primátor Plzně Roman Zarzycký.

Legiovlak zastaví v listopadu v Přešticích, Nýrsku, Horšovském Týně a v Nýřanech

Ve své řeči také připomněl slova Tomáše Garrigua Masaryka o tom, že vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným. „S těmito slovy se zcela ztotožňuji. Važme si naší vlasti, važme si sebe samých, ale važme si i druhých. Nezapomínejme, že svoboda a samostatnost nejsou a nebudou samozřejmostí. Ve světle současných světových událostí se stále více než dříve ukazuje, jakou váhu má naše členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Totiž poskytuje nám jistotu, že se nebude opakovat minulost, kdy jsme o jednu z našich nejcennějších hodnot nikoliv vlastní vinou přišli. Pak už je jen na nás, jak se postavíme k výsadám, které jako demokratický, suverénní a v mezinárodním společenství zakotvený stát máme. Je jen na nás, zda si jich budeme vážit a pečovat o ně, nebo se o ně necháme připravit,“ dodal Roman Zarzycký.

Vzpomínkového setkání u Památníku národního osvobození se zúčastnili také představitelé městských obvodů a Plzeňského kraje, zástupci vlády a Parlamentu ČR, Plzeňského biskupství, policie, vojska, několika spolků a organizací. Součástí akce bylo i složení slibu novými strážníky Městské policie Plzeň.

Galerie:

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: