reklamní prostor
Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Po stopách těžby na Plzeňsku: Nenáviděný a milovaný lom v Hradci u Stoda

Lom v obci Hradec u Stoda je typickým příkladem přeměny krajiny v souvislosti s politickými poměry. Místo si prošlo proměnami typickými pro svoji dobu. Těžilo se zde ručně i masivně a možná i bezohledně. Po zatopení lomu se plánovalo s výstavbou rekreačního zařízení. Z toho sešlo a dnes je lom vcelku příjemným a klidným místem k relaxaci.

reklamní prostor
reklamní prostor

Těžba začala místním komplikovat život

Na území dnešního zatopeného lomu se těžil kámen už v 18. století. Tehdy ovšem jen v malé míře pro potřeby místních obyvatel ke stavbě obydlí a hospodářských stavení. Po vzniku Československa byl lom spravován místním obecním úřadem. Kámen vhodný na stavby i štěrk dolovali lamači najatí obcí, kteří z každého metru krychlového odváděli do obecní kasy poplatek 1,70 Kčs. Vytěžený materiál si následně sami odprodávali.

Se skutečnou profesionální těžbou se začalo až v roce 1958, kdy obec pronajala lom a jeho okolí Československým státním silnicím. Podmínkou smlouvy bylo provedení úprav příjezdové cesty tak, aby nebylo poškozeno koryto přilehlého Touškovského potoka. Už v roce 1963 byla těžba natolik masivní, že musela být vybudována silniční přípojka k silnici spojující Hradec s obcí Lisov.

Vzhůru na Křížový vrch. Od Stoda vede na kopec pěkná naučná stezka, v cíli potěší vyhlídka

Těžba měla probíhat do roku 1975, jenže podnik pokračoval dál. Důsledkem byla nejen přetrvávající prašnost a obtěžující hluk, ale především byla v souvislosti s odstřely narušena pevnost některých objektů v Hradci a Lisově. Silnice spojující obec a město Stod byla zdemolována neustálým provozem těžkých nákladních aut. K oddychu místních se přestalo těžit v roce 1985 a lom byl zatopen.

reklamní prostor

U lomu mělo vzniknout rekreační zařízení

Na ploše zhruba 1,3 hektaru vzniklo příjemné jezírko s maximální hloubkou okolo 20 metrů a obyvatelé obce si konečně k nenáviděnému místu začali budovat pozitivní vztah. Ještě před revolucí se v areálu usadili pionýři. Vznikly chatky s táborem zvaným Lomíček.

Se změnou politických poměrů přišly i nové vize typické pro devadesátá léta. Ty se však realizovaly jen z části. K rekreačním účelům bylo zamýšleno ubytování hotelového typu s restaurací a dalším zázemím, ale v současné době je poblíž břehu jen sezónní stánek s občerstvením a plácek s malým hřištěm.

Tip na příjemný výlet

U lomu je v současnosti příjemně po celý rok. Za koupáním sem jezdí lidé z širokého okolí. Voda v umělém jezírku je celoročně čistá a k relaxaci lze využít travnatou pláž poblíž příjezdové cesty. Po zbytek roku je bývalý lom cílem procházek. Vodní plochu lze celou obejít. Můžete pozorovat bobří hráze na Touškovském potoce, který lom těsně míjí nebo klidnou vodní hladinu ukrývající stopy socialistické těžby.

V neposlední řadě k lomu míří i horolezci. Malý skalní masiv u severozápadní části jezírka vybízí k lezení, což umožňuje sedm lezeckých cest o výšce až osm metrů.

Do Hradce u Stoda se dobře dostanete po železnici, protože obcí vede trať spojující Plzeň a Domažlice. Další možností je cesta autobusem ze Stoda. Vydáte-li se na kole, můžete došlapat až k lomu. Cesta vlastním vozem není k jezírku možná a vůz budete muset nechat v obci.

Galerie:

Zdroje: infotabule na místě; geocaching.com

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: