Přátelství, které nehledí na věk: děti píší pohledy, na oplátku dostávají pohádky
Jednou z mnoha aktivit, které posilují psychické i fyzické zdraví obyvatel SeniorCenter SeneCura, je mezigenerační propojování klientů domova s dětmi z místních škol a školek. Že nejde jen o prázdný pojem, mohou potvrdit žáci rokycanské základní školy. Děti navázaly přátelství s panem Jaroslavem Smolou, a ten pro ně píše pohádky.
Děti ze Základní školy Jižní předměstí Rokycany již několikátým rokem píší klientům domova SeneCura Plzeň pohlednice z prázdnin. „Hezký pozdrav všem babičkám,“ píše na své pohlednici osmiletý Adam. „Posílám pozdrav z Františkových lázní. Moc se mi tady líbí a těším se do školy,“ přichází zase od jeho spolužačky Jitky. Z podobných dopisů a pozdravů se klienti vždy těší celé léto.
Pan Jaroslav Smola, který v SeniorCentru žije, se rozhodl dětem na oplátku také něco věnovat. Začal pro ně vymýšlet Pohádky z rukávu. Vypráví v nich o osudech zvířat i lidí, některé z příběhů navíc doplňuje o vlastní říkanky. Jedno mají ale všechna vyprávění společné, vždy skončí šťastně a dobro zvítězí nad zlem. Žáci si potom pohádky společně čtou v hodinách českého jazyka. Děti tak mají z psaní dopisů nejen dobrý pocit, ale také odměnu v podobě originálního příběhu, který jen pro ně sepsal o několik generací starší pan Smola.
Propojování generací se v domovech SeneCura těší velké oblibě. Klienti se potkávají s dětmi ze základních škol a školek, dětské skupiny (obdoby mateřských škol) se dokonce nachází přímo v areálech domovů. Společně tráví čas, seznamují se a věnují se aktivitám, které baví obě věkové skupiny – tvoří, čtou nebo hrají na hudební nástroje. „Propojování generací u nás má velký úspěch. Posiluje komunitu, a navíc účinně zabraňuje izolaci seniorů. Přítomnost dětí obyvatelům domova dělá radost a zprostředkovává zásadní kontakt s okolním světem,“ říká aktivizační pracovnice SeniorCentra Plzeň Slavěna Novotná.