reklama
Radnice. Foto: Plzenoviny.cz

Stříbro: Procházka malým městem s velkým příběhem a hlubokou historií

Na první pohled působí západočeské Stříbro jako město, které je v médiích prezentováno především v souvislosti se zahraničními pracovníky. Na jeho mimořádně bohatou historii se ale někdy zapomíná, a je to škoda. Historie města sahá hluboko do středověku, kdy zdejší kraj proslavila těžba stříbra.

reklama
reklama

Stříbro patřilo už ve 13. století mezi důležitá města Českého království. Leželo na obchodní cestě spojující Prahu s Norimberkem, což mu přinášelo prosperitu i strategický význam. Město zažilo období rozkvětu, ale také války a požáry. Dodnes tu zůstala řada historických památek, které připomínají jeho dávnou slávu. Procházkou mezi nimi ucítíte dech dávných časů. Zkuste to.

Náměstí, kde začíná každá procházka

Ideálním výchozím bodem je Masarykovo náměstí. Historické centrum si zachovalo svůj středověký půdorys a náměstí dodnes obklopují měšťanské domy s podloubími. Dominantu centra představuje radnice s věží, která dodává místu typickou atmosféru starých českých měst.

Při procházce Petrským údolím u Stříbra objevíte unikátní floru

Přímo na náměstí stojí také zajímavost, kterou si návštěvníci často rádi fotí. Stačí se podívat na zem, již zdobí plastika 13. poledníku východní délky protínající město.

reklama

Na náměstí se zkuste na chvilku zastavit. Snadno si pak představíte, jak zde před staletími pulzoval obchodní život. Trhovci, kupci i pocestní tudy procházeli na své dlouhé cestě Evropou, o čemž a mnohém dalším se můžete dozvědět v Městském muzeu. To najdete přímo na náměstí.

Vyhlídka z kostelní věže

Jen pár minut chůze od náměstí stojí Kostel Všech svatých, jedna z nejvýznamnějších památek města. Původně gotický chrám byl v průběhu staletí několikrát upravován, ale dodnes si zachoval monumentální charakter.

Pokud je otevřená věž, rozhodně stojí za to vystoupat nahoru. Z vyhlídky se nabízí krásný pohled na historické centrum i okolní krajinu Tachovska. Je to ideální místo, kde si člověk uvědomí, jak strategicky bylo město kdysi založeno. A hned kousek od kostela, mezi ulicemi Hradební a Boženy Němcové, narazíte na soukromé muzeum minerálů Duchmaus.

Starý most a novější stopy historie

Kousek od centra se nachází další zajímavá památka, kamenný most přes řeku Mži. Tento gotický most bývá často přirovnáván k menší a klidnější verzi pražského Karlova mostu. Pochází ze 14. století a patří mezi nejstarší kamenné mosty v Česku. Pod ním pomalu plyne řeka a kolem vede příjemná cesta vhodná pro nenáročnou procházku.

Historie města není spojena jen se středověkem. Nedaleko centra stojí také Pomník příslušníkům V. sboru třetí americké armády, který připomíná osvobození oblasti na konci druhé světové války. Americká armáda vstoupila do západních Čech v květnu 1945 a její postup znamenal i konec nacistické okupace.

Butovská mohyla u Stříbra odkrývá pohřební rituály doby bronzové

Park, vodopády a kousek přírody

Rodiny s dětmi nebo milovníci klidných míst určitě rádi navštíví městský park, který je příjemným zpestřením během poznávání historické části města. V parku se také nacházejí fotogenické Stříbrské vodopády. Ve skutečnosti jde o menší kaskády na místním potoce, které však vytvářejí překvapivě romantické zákoutí.

Kousek za parkem se nachází Hornický skanzen, v němž se seznámíte s venkovní expozicí důlních technik a dozvíte se mnoho zajímavostí o těžbě od středověku až po 20. století.

Město, které stojí za zastávku

Stříbro možná není velké turistické centrum, ale právě v tom spočívá jeho kouzlo. Během jednoho odpoledne si v klidu můžete projít historické náměstí, vystoupat na kostelní věž, projít se po staletém mostě a odpočinout si v zeleni. Možná jej pak budete vnímat zcela jinak než jen jako město, které zásobuje okolní výrobní haly a sklady pracovní silou z východu.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:
avatar

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.