reklama
Čertův kámen. Foto: Plzenoviny.cz

Čertův kámen v Babylonu: Viklan, který se více jak století nehýbal

Viklany fascinují lidi od nepaměti. Mnoho se jich nachází i na území Plzeňského kraje. Mezi ty zajímavější patří útvar zvaný Čertův kámen, který najdete v Babylonu na Domažlicku. Tento kolosální balvan přitahuje turisty i milovníky geologických zajímavostí nejen z Česka.

reklama
reklama

Čertův kámen je výrazný svou velikostí a tvarem, přičemž na délku měří celé čtyři metry, na výšku pak zhruba půldruhého metru. Impozantní na celém čtyřicetitunovém kolosu je jeho historie. Začneme ale pověstmi, které se s podobnými útvary často pojí. Podle jedné z místních legend chtěli kdysi balvan svrhnout čerti na místní obyvatele jako trest za jejich hříchy, ale to se nezdařilo a viklan zůstal na místě jako memento. I proto do něj před staletími byly vytesány kříže, aby snížily jeho údajné ďábelské působení. Podle jiných vyprávění kámen sloužil jako obětní místo keltským druidům, kteří zde konali rituály.

Skutečnost je však taková, že viklany jsou ryzím dílem přírody. Vznikají přirozeným geologickým procesem, většinou zvětráváním a erozemi, které na horniny působí tisíce let. Tak tomu je i v případě babylonského kamene. Některé viklany byly na své místo usazeny při procesu tání ledovců, tak jak tomu bylo například v případě skalního městečka u Žihle na severním Plzeňsku.

reklama

Nedaleko kamene vede železniční trať spojující Bavorsko s českou kotlinu. Koleje zde v 60. letech 19. století pokládali italští dělníci. Ti tehdy natolik kámen rozhoupali, že vypadl ze své osy a ztratil svoji schopnost. Na původní místo byl umístěn až o téměř století a půl později. V roce 2009 jej z iniciativy místních obyvatel vrátil tým Ing. Pavla Pavla, který je známý mimo jiné tím, že rozhýbal sochy na Velikonočním ostrově. Díky jeho odbornému zásahu se viklan znovu hýbe, a to až o 17 centimetrů. Zkusit to můžete také, stačí na kámen vyvinout dostatečný tlak.

Kámen je tak cílem turistů jak z Česka, tak z blízkého Německa, a to celoročně. K viklanu se pohodlně dostanete z Babylonu pěšky nebo na horském kole po modré turistické značce. Děti na místě potěší dřevěná socha čerta a kuličková dráha. Dospělí zde mohou načerpávat energii Českého lesa a blízké přírodní rezervace Čerchovské hvozdy. Kromě viklanu se v okolí nachází i další zajímavosti, například Babylonský rybník či další babylonské dřevěné sochy.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:
avatar

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: