Skalní město. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Skalní městečko Viklany u Žihle vás uchvátí

Les v okolí Žihle na severním Plzeňsku je krásný, ale kdyby v něm nevládli Dědek s Bábou, kteří vás společně s magickým skalním městem Viklany uhranou svojí impozantností, asi by nepřitahoval tolik turistů a trampů. Jenže les plný obrovských balvanů, někdy zvláštně posázených jeden na druhém, je jako magnet a výlet sem se stane opravdu jedinečným zážitkem, který vás donutí přemýšlet o moci i síle přírody.

Gigantický Dědek a ještě větší Bába

Přírodní park Horní Střela ležící severozápadně od Žihle je plný balvanů. Všechny vznikly v dávných druhohorách a třetihorách zvětráváním žuly. Největší pozornost však vzbuzují dvě skupiny balvanů, z nichž první, Dědek a Bába, leží pár stovek metrů od parkoviště na konci Žihle. Ke kamenům vás dovede žlutá turistická značka, a že je minete, se obávat nemusíte.

Prvně potkáte Dědka. Jde sice o obra, jehož mohutnost dokazují rozměry, které činí 5 metrů na výšku a 8 metrů na šířku, ale Bába je ještě větší. Je o jeden metr vyšší a široká je dokonce 12 metrů. U obou gigantů můžete posedět, ale zvědavost vás nenechá v klidu a balvany budete jistě obcházet a zkoumat. Hmotnost obou balvanů byla vypočítána na téměř 1000 tun. U Báby také naleznete stopy po dávné těžbě hrubozrnné žuly, ale tato krasavice jí naštěstí zůstala ušetřena.

Nejtěžší sluneční hodiny mají ve Slatině na Klatovsku

Magické skalní městečko Viklany

Druhá skupina balvanů leží asi kilometr západně od Dědka a Báby. Jde o skalní městečko Viklan a svojí impozantností vás ohromí. Rovněž vás k němu dovede žlutá turistická značka, ale zvědavci mohou cestou ještě zahnout k útvaru zvaný Hřib. Jde o dva balvany ležící na sobě a opravdu připomínají pěkného masáka, jen ta velikost nějak nehraje.

Skutečnou přehlídkou žulových monolitů je však skalní městečko Viklany v lokalitě U lomu. Balvany na místo dovlekl ledovec, kde je zanechal prazvláštně seskupené, a tak jeden velký kus žuly sedí na druhém a někdy se i viklá. Nejvíce pozornosti zcela jistě vzbudí jeden monolit, který zdánlivě padá, ale přitom na svém místě sedí už tisíce let. Odpověď na otázku, jak je možné, že ještě nespadl, neexistuje. Prostě tam je a drží. A tak nejen díky impozantním monolitům, ale i kvůli této anomálii, se stalo skalní městečko zcela jistě kultovním místem dávných obyvatel naší kotliny, které dnes vyvolává řadu debat o magičnosti Viklan. Můžete se tak doslechnout o mimozemšťanech i jiných dimenzích.

V okolí je ještě mnoho menších útvarů nejroztodivnějších názvů, a tak můžete narazit na balvany se jmény Hangár, Exhibicionista, Kávovar nebo dokonce Area 51. Jak se zdá, fantazii se meze nekladou.

Kartografická zajímavost

Viklan, Dědek i Bába se nacházejí v nejsevernějším výběžku Plzeňského kraje a tato část je obklopena hned dalšími třemi kraji. Na východě hraničí s krajem Středočeským, na západě s Karlovarským a severní část je tvořena velmi krátkou hranicí s Ústeckým krajem. Během chvíle tak můžete zavítat do čtyř českých územních jednotek.

Galerie:

Zdroje: infotabule na místě

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: