Ilustrační foto. Zdroj: Ilustracnifotky.cz

Chybí vám peníze do výplaty? Pomocnou ruku vám může podat půjčka

Každého z nás někdy v životě potká finančně náročnější měsíc, ve kterém se sejdou čekané, ale i nečekané výdaje, které je nutné co možná nejdříve vyřešit. Pokud se vám rozbilo auto a současně i pračka nebo jiný důležitý domácí spotřebič, je jasné, že s jeho koupí nebo opravou nemůžete čekat do doby, až budete mít po výplatě a tím pádem k dispozici dostatek peněz. V případě, že nemáte dostatečně velkou finanční rezervu, která by tyto výdaje pokryla, se vám naskýtá jediná možnost, a tou je rychlá půjčka. 

Bankovní nebo nebankovní půjčka?

Pokud jste se rozhodli, že vaši finanční situaci vyřešíte půjčkou, buďte při jejím výběru velmi opatrní. Musíte zohlednit několik kritérií, abyste si vybrali takový produkt, který vám pomůže a nepřidělá vám naopak další potíže. Prvním krokem k získání půjčky je výběr bankovní nebo nebankovní půjčky. Každá má své výhody, ale samozřejmě také nevýhody, které musíte nejprve zvážit.

Společnost si nejprve prověřte

Nebankovní společnosti představují výhodu pro klienty, kterým banky z nějakého důvodu zamítly jejich žádost o úvěr. Pokud se i vy chystáte dát přednost nebankovní společnosti, nejprve si ji dobře prověřte. Na trhu existuje celá řada lichvářů, které vás budou lákat na atraktivní půjčky, ale jejich podmínky jsou výhodné pouze pro ně, nikoliv pro vás. Takovým nabídkám se vyhněte velkým obloukem. 

Jak vybrat půjčku?

Při výběru půjčky je dobrým pomocníkem online srovnání půjček, díky kterému si na základě RPSN (roční procentní sazby nákladů) nebo úrokové sazby veškeré nabídky srovnáte. Abyste mohli zhodnotit, jestli je pro vás produkt výhodný, zaměřte se také na výši měsíčních splátek a na poplatky, které mohou být s půjčkou spojené (poplatek za uzavření smlouvy, za vedení účtu, za předčasné splacení dluhu a další). Čím více poplatků u půjčky je, tím méně je pro vás výhodná, jelikož stoupá konečná suma, kterou za půjčku zaplatíte.

Opravdu půjčku potřebujete?

Ještě předtím, než si půjčku sjednáte, si vaši finanční situaci znovu přepočítejte. Sjednání půjčky je velký závazek, který budete splácet klidně i několik měsíců nebo let, v závislosti na výši půjčené částky. Zamyslete se nad tím, jestli by nebylo lepší, kdybyste si našli další zaměstnání. Druhý příjem by vaši finanční situaci také výrazně zlepšil. Sice nebudete mít peníze k dispozici hned, ale na druhou stranu nebudete muset platit měsíční splátky, takže veškeré vydělané peníze zůstanou jenom vám. Pokud se rozhodnete pro hledání nové práce, nepodceňte svůj životopis. Uveďte do něj veškeré kurzy a zkušenosti, které máte, abyste zvýšili vaši šanci, že další zaměstnání získáte. Pokud si už nepamatujete, jak životopis napsat, stáhněte si vzor životopisu, díky kterému pro vás jeho sepsání nebude problém.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: