Letošní Festival na ulici je bohatší o další hudební scény i novinky v doprovodném programu
Tento pátek bude zahájen 31. ročník multižánrového Festivalu na ulici. Návštěvníci se mohou těšit na větší počet hudebních scén a nejrozsáhlejší a nejpestřejší doprovodný program posledních let. Vstup na festival je zdarma.
Letošní ročník Festivalu na ulici proběhne ve dnech 16. – 24. srpna 2024 a je rekordní počtem hudebních scén i rozsahem doprovodného programu. Kromě zavedených pěti scén (Náměstí Republiky, U Branky, Proluka, Zach´s pub, Anděl Music Bar) bude festivalový program probíhat i v HiFi klubu a Dominik Café. Doprovodný program se rozšíří například na Náplavku na Radbuze, do Mlýnské strouhy a zaplní okolí Smetanových sadů, vystoupení budou i v katedrále sv. Bartoloměje nebo v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Festival tak nabídne program doslova v každém koutu centra Plzně.
Bohatší nebude jenom počet míst, ale i samotný festivalový program. „V loňském roce jsme se ptali návštěvníků na jejich zážitky a přání, a výsledky této rozsáhlé ankety jsme zapracovali do festivalového programu,“ říká Lukáš Krásný za pořadatelskou Agenturu Nashledanou, a dodává: „Největší rozšíření přinese hlavně doprovodný program – zavedené a úspěšné části jsme roztáhli do většího počtu dní a přišli i se spoustou úplných novinek.“
První, a rozhodně nejvyšší novinkou bude Vysoká houpačka v Křižíkových sadech, která nabízí zážitky pro jednotlivce i dvojice každý den od 15:00 do 22:00.
Pro děti, které se nerady houpou ve výšce, je připravena Dětská zóna v Proluce, která bude otevřena každý den od 14:30 do 17:30 hodin. Děti si zde mohou užít například skákací hrad, malování na obličej a půjčovnu sportovních potřeb. Jako každý rok, i letos doplní rodinný doprovodný program série divadelních představení pro děti, novinkou jsou aktivity z dalších žánrů jako například ukázky canisterapie s názvem “Když pes pomáhá žít” nebo parkourový workshop pro děti.
Pro celé rodiny mohou být zajímavé právě krátké programy na Náplavce, například bubenický workshop DrumFun (18. a 21. 8.), Streetart – graffiti (19. 8.) nebo Hellfire – ohnivá show (20. 8.).
Tanec na ulici rozpohybuje Křižíkovy sady každý festivalový den někdy i dvakrát, a nabídne tancechtivým návštěvníkům široký rozptyl žánrů – od orientu, tanců ze dvora Karla IV., kubánské salsy a argentinského tanga až po streetdance a hip hop.
V loňském roce poprvé vyzkoušený Busking na ulici přinese další příležitosti mladým a začínajícím umělcům, kteří se představí na náměstí Republiky mezi vystoupeními kapel na hlavní scéně.
Čtení na ulici přinese do plzeňského centra literární zážitky. V ulici Bedřicha Smetany se návštěvníci mohou ve dnech 19. – 24. 8. setkat s autory a poslechnout si jejich tvorbu v neformálním prostředí.
Pro milovníky vážné hudby vystoupí 17. 8.2024 od 14:30 v katedrále sv. Bartoloměje virtuózní kytarista Jan Kanta, v kostele Nanebevzetí Panny Marie pak 24. 8. od 18:00 písničkářka Eva Henychová, v Mlýnské strouze se mohou návštěvníci těšit 18. 8. 2024 od 21:40 na árie z Dvořákovy Rusalky.
Market na ulici pak nabídne návštěvníkům zajímavé produkty různých prodejců ve Smetanových sadech (20. – 21. 8.).
Kompletní program najdete na adrese festivalnaulici.cz/program.
Společensky odpovědné chování festivalu
Již tradičně poskytne festival prostor neziskovým organizacím, které letos v nejvyšším počtu cca dvaceti představí 18. – 19. 8. svou činnost v různých oblastech. Další čtyři dny bude pokračovat Charita na ulici U Branky – Diakonie Západ s bohatým doprovodným programem. Šlapáním na trenažéru Oranžového kola ČEZ (18. 8. od 15:00 na náměstí Republiky) mohou návštěvníci přímo podpořit činnost dalších neziskových organizací.
Pilotním projektem je spolupráce s neziskovou organizací K SRDCI z.s., díky které získají brigádu na úklid celého festivalu osoby na okraji lidské společnosti, osoby sociálně vyloučené nebo ohrožené sociálním vyloučením. Pracovní místa, která díky festivalu vzniknou, pro ně mohou být šancí a pomoci jim v novém začátku. Na tomto projektu spolupracuje také MO Plzeň 3, odbor životního prostředí a Odbor bezpečnosti a prevence kriminality města Plzně.
Ekologické chování se pak ve spolupráci s firmou Marius Pedersen zaměří především na využití vytříděného odpadu (plast, sklo a papír k dalšímu zpracování). O likvidaci směsného odpadu šetrnou k životnímu prostředí se postará Čistá Plzeň s.r.o. a samozřejmě spalovna Plzeňské teplárenské a.s.. Všechny studené nápoje na festivalu pak budou podávané v kelímkách ze 100% recyklátu.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.