Foto: ArtProm

Festival polévky provoní nádvoří plzeňského pivovaru a zakončí 8. ročník Živé ulice

První zářijová neděle v Plzni už tradičně patří Festivalu polévky. Ve 40litrových kotlích dovezených z Maďarska přímo před zraky diváků budou vařit nejen vyhlášené plzeňské restaurace a bistra, ale i neziskové organizace. Areál Plzeňského Prazdroje provoní desítky druhů polévek. Ochutnávat můžete asijskou exotiku, marocké speciality, rybí polévky i českou klasiku. Festival se koná 1. září od 11.00 do 18.00 hodin a zakončí 8. ročník Živé ulice. 

Desítky druhů polévek v podání stálic i nováčků festivalu, tak bude vypadat podzimní edice. „Festival polévky se koná v Plzni už podvanácté a pořád je o něj obrovský zájem jak ze strany kuchařů, tak ze strany návštěvníků. Máme obrovskou radost, že si Festival polévky za dobu své existence získal své stálé postavení na plzeňské gastronomické mapě. I tentokrát dáme prostor nováčkům,“ říká Matěj Halaš, jeden z organizátorů festivalu. K ochutnání budou polévky ze všech koutů světa – od asijských přes středomořské až po africké. Chybět nebude ani česká klasika.

Festivalu se mimo matadory, jako jsou Restaurace Šach Mat, Slunečnice Plzeň, Fantova rybárna či Klub malých pivovarů, zúčastní i nováčci. Mezi ně patří například Khamoro Plzňatar, které návštěvníci mohou znát z food festivalu národnostních menšin Babylon na Plotně. Neziskové a kulturní organizace zastoupí také DEPO2015 či Francouzská aliance, ta už tradičně připraví cibulačku.

festival polévky
Vařit se opět bude ve 40litrových kotlích. Foto: ArtProm

Festival polévky myslí i na ekologii. „Nakoupili jsme biologicky rozložitelné misky z cukrové třtiny a dřevěné lžičky, které postupně nahradí původní plastové nádobí. Chceme v co největší míře servírovat do ekologických misek a věříme, že na dalších ročnících budeme polévky podávat už jen do nich. Ekologický aspekt celé akce je pro nás velmi důležitý,“ vysvětluje Jan Hájíček, který za projektem stojí.

Jako každý rok se bude vařit přímo na místě před zraky návštěvníků ve 40litrových kotlích dovezených až z Maďarska. To začne v 9.00 hodin, o dvě hodiny později se polévky budou servírovat. „Na jaře jsme prodloužili festival o hodinu a vzhledem k pozitivním reakcím i tentokrát začneme v 11.00 hodin dopoledne. Standardní velikost porce je 330 ml, ale někteří prodejci budou mít také menší degustační porce, abyste mohli ochutnat co nejvíce druhů polévek. Vzít si některou z nich můžete i domů,“ dodává Matěj Halaš. Všechny polévky jsou navíc soutěžní, a tak můžete v neděli 1. září hlasovat o tu nejlepší.

Festival polévky ukončí 8. ročník multižánrového festivalu Živá ulice, který se v Plzni koná po tři letní měsíce. Vstup na festival je zdarma.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: