Historický víkend 2018 – Plzeň bude v knize rekordů
Historický víkend 2018 je minulostí. Jeho 23. ročník skončil 10. června. Snad jako nikdy si s organizátory i návštěvníky pohrálo počasí, které si připravilo nesnesitelná vedra i pořádné lijáky. Všichni ale tyto rozmary vydrželi a připravili tak pro Plzeň opět tři dny plné zábavy
V letošním roce se konala akce s nádechem První republiky a připomínky jejího založení. I proto se v sobotu konal pokus o zápis do České knihy rekordů v co největším počtu lidí v oblečení právě z této doby. Konečné číslo, které bude zapsáno do knihy rekordů a které ověřil komisař agentury Dobrý den z Pelhřimova je 374. Plzeň je tak prvním městem, které má podobný zápis. Partnerem rekordu se stala RKI s.r.o./RSČS a.s. – Valerie Lacinová.
V pestrém programu se nejen mnozí dozvěděli zajímavosti z plzeňské kroniky od mistra Kronikáře Košaty, ale mohli být např. také přímými svědky atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, octnout se v prvorepublikovém šantánu či se zúčastnit bláznivé klauniády. Módymilovné dámy i pánové si pak vychutnali přehlídku Osvětového retrodivadla OREL, která předvedla originální oděvy z dob dávno minulých. Malé návštěvníky nadchla kuličkodráha u které se dokázali ve stínu sadového okruhu za dřevěnou kuličkou v korýtku honit dlouhé minuty, dospělí obdivovali historické automobily, které byly velkým lákadlem. Snad každý, kdo míjel Proluku, si vyzkoušel zdvih duhové činky. Pohádkově tradičně všechny naladila chrástecká ZUŠka svou Zlatovláskou.
Na scéně v Mlýnské strouze si na své přišli milovníci šermířských i jiných soubojů, dokonce i bitev ponožkových. Do některých z nich se mohli i zapojit. Odpočinek pak poskytla dobová hudba.
Také Pohádková cesta, na kterou se vydaly stovky dětí se svými rodiči, nabídla pestrou paletu zábavy i poučení, tentokrát i s „výletem“ k architektuře našeho města.
Program oživila také možnost nahlédnout do historických budov České spořitelny a Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. V České spořitelně se v rámci komentovaných prohlídek potkali návštěvníci s úředníky z dob jejího založení, dokonce i s jejím ředitelem a byli svědky nečekaného dopadení lotra Babinského.
Zaslouženou pozornost získal prezident T. G. Masaryk, který obdržel od primátora města Martina Zrzaveckého symbolický klíč od města a těšil se velké pozornosti přihlížejících, z nichž mnozí získali jedinečnou vzpomínku – společnou fotografii. Málokdo však odhalil, že důstojný pan prezident se v sobotním večerním programu Plzeň v plamenech proměnil v krotitele ohně.
Letošní ohňostroj z dílny Petra Buriana, tentokrát s hudbou, která evokovala dobu nadšené První republiky, diváky nadchl. Vítaným zpestřením akce byly i jízdy historických vozidel MHD.
Program připravili: Petr H. Batěk &PHB – ART Agency, Plzeňští – spolek šermířů a přátel historie a Rytíři Koruny České.
Pokud si chcete připomenout minulé ročníky Historických víkendů, zavítejte do 22. června do mazhausu plzeňské radnice na výstavu 25 let pro vás, která mapuje činnost Nadace 700 let města Plzně od jejího založení. K dispozici je tam i stejnojmenná publikace.
Fotografie a videa najdete na www.nadace700.cz a facebookových stránkách Historického víkendu.