reklamní prostor
DK Inwest Plzeň. Foto: Jakub Hlavaty, CC BY-SA 2.0, Wikimedia

Historie DK Inwest. Dům hrůzy u Radbuzy budí vášně, i když už dávno nestojí

Dům kultury ROH, DK Inwest či Dům hrůzy u Radbuzy. Řeč není o třech různých kulturácích, ale jen o jednom, který již bohužel (nebo bohudík) nestojí. Tato pro mnohé sentimentální a kontroverzní stavba byla srovnána se zemí v roce 2013 k radosti jedněch, ale také smutku či vzteku jiných.

reklamní prostor
reklamní prostor

Jak Plzeň ke kulturnímu domu přišla

DK Inwest byl ve své době jednou z největších a nejnáročnějších staveb. Plzeň v šedesátých letech sice měla několik kulturních domů, například Měšťanskou besedu nebo Peklo, ale tyto prostory byly zastaralé a tím neodpovídaly tehdejším požadavkům. Ke schválení nového projektu došlo až v polovině sedmdesátých let, nejdříve totiž musel požadavek schválit krajský výbor KSČ. Stavební plány zpracoval architekt Miloslav Hrubec, město požadovalo nejen nový kulturní dům, ale také prostory pro obchody a hotel. Plzeňský Stavoprojekt tedy stál před nelehkým úkolem. Plány byly dokončeny v roce 1979, jako místo pro nový dům byla určena bývalá políčka pro pěstování zeleniny a zelné trhy, případně stanoviště pro cirkusy či luna parky u břehu řeky Radbuzy.

DK Inwest byl vskutku zajímavá stavba, v tehdy módním brutalismu. Název pochází z francouzského slova béton brut (drsný beton). Tento styl se vyznačoval záměrným ponecháním stavebního materiálu (hlavně tedy betonu) v surovém stavu. Velké plochy ostře kontrastovaly se zasklenými konstrukcemi. Beton se také nezakrýval žádnou fasádou nebo omítkou a to ani zvnitřku či zvenku. Mohlo by se zdát, že brutalismus je výdobytkem právě komunismu, ale pochází překvapivě ze západu. Naopak, československý brutalismus býval pojatý trochu mírněji, fasády bývaly doplněné alespoň uměleckým keramickým obkladem.

DK Inwest Plzeň
Dobová pohlednice „domu hrůzy“. Zdroj: Archiv Plzenoviny.cz

Kontroverzní stavba nebo umělecké dílo?

Architekt Hrubec navrhl budovy tak, aby se se svým průčelím nenapojovaly na původní zástavbu, jednotlivé části budovy byly od sebe různým způsobem posunuté a celý blok byl značně členitý. Motivem, jež celou stavbu sjednocoval, byl trojúhelník, který se různě opakoval v půdorysu domu a také v interiérech. Jako příklad mohou sloužit trojúhelníkové květináče na terasách či plastické podhledy v interiérech budovy.

reklamní prostor

Dům měl dva sály. Jeden z nich byl hlavní, v původních plánech měl pojmout až 2000 diváků. Moderní zvuková technika a osvětlení byly samozřejmostí. V přízemí se nacházel menší divadelní sál pro 260 diváků, ve kterém se po dostavbě usadilo Divadlo malých forem, později Kruh a po povodních v roce 2002 znovu přejmenované na Divadlo Miroslava Horníčka.

DK Inwest Plzeň
Panorama města ještě s DK Inwest. V pozadí Radyně. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Stavba začala roku 1980 a ukončena byla až v roce 1986. Hrubec zavzpomínal, jak nesnadné to vše bylo, náklady na výstavbu se totiž vyšplhaly až na astronomických 300 milionů korun, což je na tehdejší dobu absolutně neskutečné číslo. Avšak stavba provedená během tohoto období byla jen první etapa, druhá etapa měla navazovat výstavbou hotelu, jež měl být umístěný blíže k dřívějšímu obchodnímu domu Prior. Slavnostní otevření nového kulturáku proběhlo 17. ledna 1986, první velkou akcí byl nepřekvapivě ples komunistů, během kterého složila veškerá nová technika svou první zkoušku, a to na výbornou.

Co s volným prostorem po zbourání?

DK Inwest byl, jak jsme zmínili v úvodu článku, v roce 2013 zbourán. Šance na výstavbu nového obchodního domu Corso na tomto pozemku se tehdy chopila společnost Amádeus. Plzeňanům se ale vyhlídka na další obchoďák na Americké příliš nezamlouvala, a tak bylo vypsáno referendum, jež mělo nebývale vysokou účast, přes 10 tisíc podpisů. Naprostá většina respondentů se vyslovila proti výstavbě Corsa, takže i přes nelibost a žaloby na město Plzeň kvůli protiprávnímu jednání se musela společnost Amádeus se svou myšlenkou rozloučit. Na místě tedy vzniklo prozatímní parkoviště.

díra po DK Inwest
Dnes je na místě domu kultury ošklivé parkoviště. Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Podle posledních informací je zřejmé, že během několika let na místě bývalého domu kultury vyroste nová moderní čtvrť za 8 miliard korun. Její součástí má být 150 bytů a  20 tisíc metrů obchodní a kancelářské plochy včetně restaurací, prostor pro kulturu a volnočasové aktivity. Zahájení výstavby má proběhnout v roce 2024, konec se odhaduje na rok 2027.

Další zdroje: 100 zajímavostí z Plzně před rokem 1989, Kolektiv autorů, Vydání 2016, str. 119-120.

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.


Tereza Netrvalová

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.

Tipy z kalendáře akcí: