Foto: Havlovice, Holky holkám 2016

Holky holkám opět splnily všechna přání

Poukázka ke kadeřníkovi, plyšový krtek, auto na ovládání nebo cokoli na novorozence – taková byla letošní vánoční přání maminek a dětí z charitních domovů pro matky s dětmi v tísni. Tradiční dopisy Ježíškovi už potřetí napsaly na výzvu plzeňské ženské iniciativy Holky holkám a všechna přání se díky dárcům z řad veřejnosti podařilo splnit.

„Společně jsme splnili 103 přání z domovů z Plzně, z Klatov a z Havlovic u Domažlic. Sešly se nám jak drobnosti, jako je kosmetika nebo pantofle, tak i dražší dárky, jako jsou koloběžky nebo sodastreamy,“ říká hlavní organizátorka akce Markéta Čekanová.

Dárky si dárci mohli zarezervovat prostřednictvím facebooku a hned první den byla rozebrána třetina. Kromě toho sbírka přinesla letos i několik velmi silných momentů.

„Největším překvapením, nebo skoro šokem, pro nás byl starší pán, který si vybral přání jedenáctileté holčičky. Ta chtěla nějaké oblečení. Byl by jí to rád splnil, ale nakupovat si sám netroufl. A tak nám pro ni přinesl pět tisíc korun,“ vypráví Alena Kozáková, ředitelka Nadace 700 let města Plzně, v jejíž kanceláři se dárky, včetně tohoto, scházely.

Prostřednictvím facebooku se na organizátorky zase obrátila Jana Truhlářová z Plzně s tím, že má oblečení po dceři, které by ráda darovala některé mamince. „Použité věci do vánoční sbírky nezařazujeme, a tak jsme se obrátily na domovy, zda u nich není nějaká maminka, která by takové oblečení potřebovala. Ozvali se nám z Klatov, a tak jsme předali paní Truhlářové kontakt,“ vypráví Markéta Čekanová začátek skutečně vánočního příběhu. Jana Truhlářová domov kontaktovala a zjistila, že jde o babičku se sedmi a pětiletou vnučkou. Sbalila vyřazené oblečení, přidala pár drobností pro babičku a mikulášskou nadílku pro holčičky, dcera přidala hračky a hry, s nimiž už si nehraje a vyrazily autobusem do Klatov.

„V Klatovech nás čekalo parádní setkání s paní, která se sama stará o vnučky, na něž se rodiče vykašlali, návštěva cukrárny, kde byly holčičky prvně v životě, rozzářené oči, když jsme vytahovaly dárky, moje hrdost na dceru, kterou si obě děvčátka okamžitě zamilovala… A můj dobrý pocit, že jsem udělala aspoň chvíli hezčí den člověku, který si to fakt zaslouží,“ popsala Jana Truhlářová na facebooku.

Dárky pro maminky a děti z domovů sv. Zdislavy se budou dnes balit a opatřovat jmenovkami, které letos vyrobili žáci ZUŠ Jagellonská a ZUŠ Terezie Brzkové v Plzni a poté budou rozvezeny do domovů.

Iniciativa Holky holkám funguje v Plzni od roku 2016. Tvoří ji známé spisovatelky, muzikantky, herečky, tiskové mluvčí, ředitelky významných institucí a další zajímavé ženské osobnosti. Kromě vánoční sbírky dárků pořádají Holky holkám ještě velikonoční bazárek dámských oděvů, jehož výtěžek je rovněž určen domovům sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni. Tři ročníky bazárku vydělaly bezmála 100 tisíc korun a ve vánočních sbírkách se podařilo splnit přání v celkové hodnotě kolem 200 tisíc.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: