Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak nasytit svět. Budeme jíst maso vypěstované v laboratoři či hmyz?

V polovině 21. století by na Zemi mohlo žít 9 miliard lidí. Již současných 7,8 miliard představuje pro planetu problém, jak tuto masu lidí nasytit, aniž by docházelo k destrukci biologické rozmanitosti a současně se nespotřebovávalo obrovské množství energie. Vědci již přišli s několika řešeními, jejichž primárním cílem je nahrazení masa stejně výživnou stravou.

V současné době je na světě více biomasy kuřat a krůt než všech volně žijících ptáků na světe. A co teprve biomasa všech zvířat, která jíme. Té je desetkrát více než divokých savců. Přesto každý devátý člověk na planetě hladoví. Je více než jasné, že takto to dál nepůjde a inovace ve výživě jsou naprosto nevyhnutelné.

Hmyz na talíři

Jednou z možností, jak nasytit populaci, je přeměna hmyzu, který je výživný a bohatý na bílkoviny, na pokrmy, které nebudou vypadat odporně a navíc budou chutnat. Hmyz se využíval jako důležitá složka potravy již v pravěku. Tento způsob stravování je dnes nejvíce populární v asijských zemích, ale většina světa na něj zanevřela. Podle několika studií je však entomofagie (využívání hmyzu jako potravy) nejjednodušší cestou pro udržitelnost produkce potravy.

Maso, co není maso

Napodobeniny masa se snaží prosadit již delší dobu, ale sója nebo tofu zdaleka nedosahují chuti a vzhledu jako skutečné maso, a tak je na světě chováno stále více hospodářských zvířat, která mají nasytit především obyvatele té bohatší části planety. To je samozřejmě neekologické.

V současné době je na světě chována asi miliarda kusů skotu, která skončí na talíři. Kravám a býkům se v žaludcích tvoří metan, který končí v atmosféře a přispívá tak ke skleníkovému efektu. Skot sám o sobě není problémem, jeho počet je však enormní a představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí.

O chutné a téměř nerozeznatelné náhražky masa se pokouší několik společností. Například společnost Beyond Meat produkuje „maso“ z hrachového proteinu, její konkurence Impossible Foods zase vyrábí náhražky převážně z pšenice, kokosu a brambor. Ceny těchto produktů jsou zatím vyšší než masa a bude ještě nějakou dobu trvat, než jejich hamburgery uspokojí masožravé labužníky, kterým šťáva z červené řepy jako náhražka krve není po chuti, nicméně postup známý je.

Maso vypěstované z masa

Biochemici však hlásí další průlomy. Maso je možné „pěstovat“ tak, že se zvířeti odebere několik buněk a z nich se za pomoci vhodných živin stimuluje růst nové hmoty. Příkladem může být americký startup Eat Just, který minulý měsíc dostal zelenou pro prodej svých produktů v Singapuru.

Pokud přijmeme, nebo spíše budeme muset přijmout, náhražky masa, nic moc se pro nás kromě etického pokroku nezmění. Postupem času se ale promění planeta a příští generace se budou jen s hrůzou ohlížet na destruktivní zemědělské praktiky první poloviny 21. století.

Zdroje: The Guardian, Impossible Foods, Beyond Meat

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: