Jak Stephen Hawking pořádal party, na kterou nikdo nepřišel
Pozvání na setkání s geniálním fyzikem Stephenem Hawkingem, který zemřel v loňském roce, by odmítl jen málokdo. Přesto před deseti lety tento génius uspořádal akci, na kterou se vůbec nikdo nedostavil. Hawking však nepřítomnost pozvaných hostů uvítal. Alespoň se tak potvrdila jeho hypotéza o cestování časem do minulosti.
Šampaňské, balónky, jednohubky a prázdná místnost kromě hostitele, který upoután na svém křesle čeká, zda se přeci jen někdo neobjeví. Psal se rok 2009 a geniální vědec Stephen Hawking svůj experiment, který v podstatě ještě ani nezačal, uzavírá. „Mám experimentální důkaz, že cestování časem není možné,“ sdělil Hawking novinářům na festivalu v Seattlu v roce 2012. „Právě jsem odeslal pozvánky pro cestovatele časem a před třemi lety jsem čekal, zda někdo dorazí, ale nikdo se neobjevil.“ V pozvánce stálo přesné datum, čas a souřadnice.
Může se to zdát jako žert, ale Stephen Hawking bral tento experiment zcela vážně a postupoval přesně tak, jak měl. Uspořádal party, pozvánky odeslal o tři roky později a dal náležitě do světa vědět, že se taková akce chystá, tedy vlastně, že tato akce proběhla. Také moc dobře věděl, že se o jeho pozvánce bude hodně dlouho mluvit, u vědce jeho kalibru možná několik století, a tak předpokládal, že může tímto způsobem oslovit zájemce o setkání s ním i ve vzdálené budoucnosti. Tím také argumentoval kritikům, kteří tvrdili, že jeho vzkaz naši budoucí potomci jednoduše nezaznamenají. Ale kdo by nezachytil vzkaz od génia? Stephen Hawking byl tak impozantní vědec, podobně jako Einstein, Darwin, Galilei nebo Aristotelés, jehož dílo nebude nikdy zapomenuto.
Buďto tedy cestování v čase není možné, nebo budoucí cestovatelé časem raději toto setkání ignorují a nebo se jednoduše lidstvo vyhubí dříve, než stroj času vynalezne. Proto také Hawking netvrdil, že jeho experiment přinesl nepopiratelný důkaz o nemožnosti cestování v čase, ale vyjádřil k němu silnou skepsi.
Stephen Hawking byl vždy odpůrcem podobných populárních teorií. Cestování do budoucnosti je za určitých předpokladů možné, ale cesta zpět v čase je nejen podle něj navždy uzamčena. Hawking v roce 1992 formuloval takzvanou hypotézu chronologické ochrany. Jde o jakýsi přírodní princip, který brání narušení kauzality (zákon o příčině a následku), a tak se nemusíme bát, že nějaký zlomyslný cestovatel časem zabije našeho dědečka a tím odstraní z dějin i nás.
Cesty vědy jsou ale nevyzpytatelné a fyzikální zákony, které lidé na konci 19. století považovali za téměř poznané, ukázaly svoji pravou tvář v podobě teorie relativity a kvantové mechaniky. Lidstvo se tak ocitlo na novém počátku poznání podstaty světa a vesmíru a i když se během posledních sta let objasnilo mnoho záhad, další nové přibývají. Vědcům nedává spát teorie superstrun a současní filozofové mohou přemýšlet o pravé podstatě reality zcela novým způsobem. Nakonec je docela možné, že se pro cestování do minulosti přece jen najde nějaká skulina a party, na kterou v naší realitě nikdo nedorazil, se v jiné pompézně odehrála.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.