Kde se dá koupit bitcoin? Speciální bankomaty jsou i v Plzni, existují však také jiné možnosti
Bitcoiny jsou fenoménem posledního desetiletí, přesto laická veřejnost většinu informací o tomto virtuálním platidle vnímá jen útržkovitě z médií a neumí je zasadit do kontextu. Na následujících řádcích se stručně pokusíme shrnout základní informace o této nejpopulárnější kryptoměně a zároveň prozradíme, kde se v Plzni dají bitcoiny zakoupit.
Stručně o bitcoinu
Bitcon je kryptoměna, fyzicky neexistující platidlo, jehož hlavní předností má být decentralizace. Nikdo jej tak nemůže ovlivňovat, padělat a nepodléhá inflaci. Nicméně hodnota tohoto platidla není stálá, může klesat i růst. Aktuální hodnota jednoho bitconu překročila jeden milión korun. Počet vydaných (vytěžených) virtuálních mincí je předem dán a jejich těžba je stále náročnější. K transakcím se většinou nepoužívají jednotky, ale spíše tisíciny nebo milióntiny.
K získání bitcoinu ale nemusíte být těžař. Populární kryptoměnu samozřejmě můžete kupovat několika zcela legálními způsoby. S virtuální měnou pak lze třeba dále platit v některých e-shopech, případně i ve vybraných kamenných obchodech. Další možností je obchodování s bitcoiny, které láká drobné investory a spekulanty.
Bitcoiny na burze
Jednou z cest k získání bitcoinů jsou burzy. Všechny fungují na podobném principu. Regulérní obchodníci po vás budou chtít osobní údaje včetně dokladů, proto buďte opatrní a burzu si předem ověřte. A pozor, adresa každé burzy by měla mít na začátku adresy HTTPS, což značí certifikát zabezpečení webové stránky.
Na burzu nejprve musíte vložit vklad buďto bankovním převodem nebo kartou, většinou je ještě nutné převést koruny na cizí měnu. Poté se můžete na burze pohybovat. Vždy ale dbejte na bezpečnost a nepouštějte se do transakcí, kterým nerozumíte.
Směna bitcoinů
Další možností, jak získat kryptoměnu, je směnárna. Zde jsou nevýhodou vyšší poplatky za transakci a také různé kurzy u jednotlivých směnárníků. Vše tedy funguje podobně jako u klasických směnáren, proto dbejte podobné obezřetnosti.
Samotná transakce je rychlá a u malých částek většinou nevyžaduje registraci.
Bitcoinmaty
K nákupu bitcoinů slouží také takzvané bitcoinmaty. Jde o jakousi obdobu bankomatu, jen s tím rozdílem, že do něj vkládáte peníze buďto přímo fyzicky nebo pomocí platební karty a za ně dostáváte bitcoiny dle aktuálního kurzu. Zároveň počítejte s poplatkem za transakci.
Například v Plzni v současné době existují čtyři bitcoinmaty. A kde je naleznete?
- Vědeckotechnický park na Borských polích (vstupní hala hlavní budovy, Teslova 1202/3)
- Obchodní centrum Rokycanská (u bankomatů, Rokycanská 1424/128)
- Obchodní centrum Olympia (nedaleko Tchiba, Písecká 972/1)
- kavárna K&FÉ (Klatovská 818/11) – zde je možné virtuální měnou i platit
Kde se bitcoiny ukládají?
Ke všem nákupům bitcoinů budete potřebovat speciální bitcoinovou peněženku, která se používá jak k ukládání virtuální měny, tak k transakcím. Může jít o online platformu, mobilní aplikaci nebo flash disk. Třetí varianta je považována za tu nejbezpečnější, zejména pokud vlastníte bitcoiny větší hodnoty.
Obezřetnost nade vše
Pokud se rozhodnete vložit část svých financí do virtuálních měn, pečlivě si nastudujte veškeré náležitosti týkající se této problematiky. Virtuální měny nemají žádné krytí a jak ukázaly poslední roky, hodnota (nejen) bitcoinu může být vrtkavá. Například v roce 2017 se bitcoin propadl na hodnotu, ke které se vracel další tři roky. Také nezapomeňte, že zisk z prodeje bitcoinu podléhá dani.
Zároveň se neunáhlete, nikdy do bitcoinu nevkládejte peníze, které nemáte navíc a vždy berte v úvahu, že o ně můžete přijít. Jaký postoj má k bitcoinu a k virtuálním měnám obecně Česká národní banka, si můžete přečíst v tomto rozhovoru, kde se například dozvíte, že bitcoin nelze chápat ani jako elektronické peníze.