Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nepodceňte přípravu na letní cyklovýlety. Co vše je třeba na kole zkontrolovat, než vyrazíte?

Léto je ideální období pro delší výlety na kole. Ještě než ale vyrazíte na cyklovýpravy kolem Plzně nebo na krásné stezky na Šumavě, měli byste věnovat kolu dostatečnou péči. Bezpečnost je totiž na prvním místě.

Základní a nezbytná kontrola

Jízdní kola potřebují pravidelnou péči. Pokud jste ji letos ještě neprovedli, je nejvyšší čas. Začněte kontrolou pneumatik. Ověřte, zda jsou dostatečně nafouknuté a jestli nejsou opotřebované nebo poškozené. Správný tlak v pneumatikách zajistí pohodlnou a bezpečnou jízdu. Pokud jsou moc opotřebované, určitě zvažte investici do nových.

Dalším krokem by měla být důkladná kontrola brzd. Zkontrolujte stav destiček a lanka. Opotřebované destičky vyměňte, lanko by mělo být pevné a bez známek poškození. Dobře seřízené a funkční brzdy jsou nezbytné pro bezpečnost, zejména při jízdě z kopce, což je třeba na Šumavě více než aktuální. Funkci brzd nejprve vyzkoušejte před první cestou krátkou projížďkou ve vašem okolí, abyste zhodnotili jejich stav.

Pro pohodlnou jízdu je nezbytný dobře fungující řetěz. Pravidelně jej promazávejte speciálním olejem, což prodlouží jeho životnost a zajistí hladkou jízdu. Při promazávání se zaměřte i na převody, aby všechny části fungovaly správně a nebyly zanesené špínou či prachem.

Prověřte i stav šroubů a matic a v případě potřeby je dotáhněte. Tato mnohdy opomíjená část údržby je velice důležitá.

Nezapomeňte na výbavu

Ještě než vyrazíte na delší trasy, určitě zkontrolujte stav přilby, rukavic, zvonku, světel a odrazek. Správná výbava samozřejmě zvyšuje vaši bezpečnost, ale i komfort. Teď už ale nezbývá nic, co by vám bránilo v první jízdě.

Jdeme do finále

Když už máte vše zkontrolované, je čas naplánovat si své výlety. Z města můžete vyrazit třeba na trasu vedoucí podél Berounky, která je ideální pro rodiny. Pokud máte rádi náročnější terény, vyrazte do šumavských kopců, obdivujte tam nádherné scenérie a vyzkoušejte cyklotrasy všech obtížností.

V případě, že si nejste jisti, jak správně provést některé zmiňované úkony, nebo pokud objevíte závadu, která potřebuje odbornější zásah, raději navštivte cykloservis. Jeden takový zajišťuje prodejna kol v Plzni Ramala. A pokud vaše staré kolo již dosluhuje, můžete si zde rovnou vybrat nové.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: