Krajské nemocnice začaly používat extra rychlé PCR testy. Covid odhalí do půl hodiny
Nové přístroje Near PCR velmi spolehlivě odhalí covid-19 za 20 až 30 minut. Nemocnicím Plzeňského kraje pomohou k diagnostice pacientů, kteří potřebují akutní hospitalizaci nebo přichází do ambulancí s podezřením na onemocnění covid-19. Zejména o víkendech a v nemocnicích, které nemají vlastní mikrobiologickou laboratoř, se jedná o obrovskou pomoc.
Rychlá diagnostika totiž pomůže nasadit u pozitivně testovaných mnohem dříve adekvátní léčbu, a také nepřímo umožní nemocnicí navýšit hospitalizační péči včetně plánované operativy.
Metoda Near PCR vychází z běžné metody PCR (RT-PCR), kdy se z nabraného vzorku z nosohltanu pacienta pomnoží a následně detekuje RNA případného viru. Je ale až 10krát rychlejší, než právě standardní laboratorně prováděná RT-PCR, která trvá minimálně čtyři hodiny.
„Přístroj ID Now, který využívá metodu izotermální amplifikace, dokáže právě touto metodou cykly zkrátit a menší počet vzorků zpracovat v řádech minut. Navíc je velmi malý a včetně spotřebního materiálu skladný, a může tak být přímo v blízkosti ambulancí, aby se vzorky nemusely nikam přenášet nebo převážet. A hlavně výsledky jsou přesné a spolehlivé. Oproti antigenním testům až o desítky procent,“ vysvětluje přínos primář klinických laboratoří Klatovské nemocnice Richard Pikner.
Přístroje už využívají zatím ve zkušebním režimu všechny nemocnice akutní péči ve vlastnictví Plzeňského kraje, tedy Klatovská, Domažlická, Rokycanská a Stodská. Předpokládá se ale, že je začnou používat i další lůžková zařízení, která potřebují u pacientů nebo klientů rychle a přesně diagnostikovat nebo vyloučit onemocnění covid-19.
Metoda ale zatím nebude využitelná na odběrových místech. Její nevýhodou totiž je, že se vyšetřuje po jedné osobě a nelze tedy dělat velké série pacientů. To je naopak předností laboratorních RT-PCR testů, které dokáží současně stanovit desítky až stovky výsledků současně.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.