Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Krizový štáb Plzeňského kraje: Nákaza zřejmě kulminuje

Počty nově zjištěných případů nákazy covid-19 v posledních dnech na území Plzeňského kraje strmě rostly. Podle hygieniků nejspíše dochází k počátku kulminace této epidemické vlny. „Jen za včerejší den přibylo celkem 3 687 nových případů a dnes bude toto číslo zřejmě překonáno. Také v nemocnicích stále dochází k nárůstu počtu hospitalizací, hlavně z oblasti Plzeňska. Denně je to 10 až 15 pacientů,“ říká hejtmanka Ilona Mauritzová.

Ředitel Krajské hygienické stanice Michal Bartoš seznámil na dnešním jednání Krizový štáb se současnou situací. Konstatoval, že denní počet nákaz přesahuje v těchto dnech i dříve celoměsíční záchyty. „Za Plzeňský kraj činí týdenní nárůst zhruba o 99 procent více. Jsou to čísla rekordní a obávám se, že je tento týden opět překonáme,“ prohlásil Bartoš s tím, že se Plzeňský kraj zřejmě nyní nachází na počátku kulminační vlny. Vyšší nemocnost se přesunula již i do starších věkových skupin.

Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš potvrdil, že aktuální sedmidenní průměr incidence činí v Plzeňském kraji 2 565/100 tisíc osob, přičemž minulý týden činil 1 700/100 tisíc osob. „V nemocnicích je k dnešnímu dni podle databáze ISIN hospitalizováno celkem 165 pacientů, z toho 17 v intenzivní péči a 11 na umělé plicní ventilaci (z nich je 8 omikronových). Tito hospitalizovaní pacienti mají zatím spíše lehké průběhy onemocnění, ale z důvodů komorbidit vyžadují přijetí do akutní péče. Mírným způsobem se mění i věkové složení pacientů. Setkáváme se nyní ve větší míře s potřebou příjmu dětí, u nichž v důsledku horeček a gastrointestinálních příznaků dochází k dehydratacím a potřebě léčebných intervencí,“ popsal situaci Beneš a dodal, že růst hospitalizací očekává ještě i během dalších deseti dnů.

I při výpadku zdravotnického personálu, který aktuálně činí 333 zdravotníků, je při současně nastavených karanténních opatřeních situace v nemocnicích zatím zvládnutelná. V některých nemocnicích je využívána pracovní karanténa.

Zdroj: Plzeňský kraj

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: