Muzeum loutek výstavou hybohledů Pavla Macka zahajuje oslavy 10 let od otevření
Jak vysvětlit, co jsou to hybohledy? Lepší by bylo je vidět na vlastní oči. 25 skříněk ukrývá 25 příběhů. Je tam plno táhel, převodů, kladek, provázků a jiných hýbadel. Muzeum loutek je zvětšeno o 25 rozmanitých scének z oblasti vědy, literatury, umění a života.
„Narodil jsem se, je tomu již dávno, ve Starém Městě v Praze. Do školy jsem chodil, ale hlavně jsem běhal po ulicích, v průjezdech a dvorech, jezdil na kole, hrál hokej a fotbal. Vyučil jsem se truhlářem, ale většinou jsem dělal něco jiného. Později jsem se oženil a odstěhoval do Limuzínska ve Francii, kde jsem žil nějakých 40 let, a teď se pomalu stěhuji na Smíchov. Dřevoryty, za které jsem získal v roce 1986 v Paříži cenu Jeana Chieze, dělám již asi 40 let a je tomu již přes 10 let, co vyrábím i hybohledy a kuklostroje. To to letí!
Co jsou dřevoryty, asi víte. Ryje se do dřeva či různých dřevotřísek a následně se z vyrytých desek, z matric, tiskne na papír. Mé dřevoryty jsou barevné a všechny barvy tisknu z jedné matrice, kterou mezi každou barvou odrýpávám. Tomu se říká technika „ztraceného dřeva“. Většinou mám tu barvu až za ušima. To vše jsem se naučil sám doma v podkroví, tomu se zase říká samouk.
Vysvětlit, co jsou to hybohledy, bude složitější. Výrazy „hybohled“ a „kuklostroj“ nenajdete v žádném slovníku. Jedná se o skříňky, kam lze kukátkem nahlédnout a přitom mechanizmus, který je uvnitř, rozhýbat k tomu určenou kličkou. Je tam plno táhel, převodů, kladek, provázků a jiných hýbadel. Scénky uvnitř jsou rozmanité, tak jako sám život. Najdete tam jak Návštěvu v pekle, tak Sluj velkých ještěrů, Svatební procesí, Nebe i Hřbitov či Guernicu od Picassa. Jsou tam i Pobíhající úředníci, Podmořská krajina a plno dalších scének.
Musím zkrátka ve dne stále něco vyrábět rukama: rýt, řezat, brousit či malovat a k tomu mě to i baví. A v noci zase přemýšlím, jak to udělat, aby ten veškerý mechanismus tam uvnitř hybohledů fungoval. No, a jsem rád, když se někdo zasměje, usměje, či zamyslí po tom, co se na to podíval.“ uvedl autor výstavy Pavel Macek.
Součástí programu je také nově otevřená Loutkářská dílna profesora Skupy, v níž si mohou žáci vyrobit a odnést takovou plochou loutku, jakou jim fantazie dovolí. Nová výstava bude zahájena 2. května 2019 v 17 hodin v Muzeu loutek a potrvá do 31. října 2019. Výstava byla podpořena statutárním městem Plzeň.
Hybohledy Pavla Macka
2. května – 31. října 2019
Muzeum loutek v Plzni
Náměstí Republiky 23, Plzeň