Tip na výlet: Kamenný kruh a Naučná stezka Chlumčany
Megalitických kruhů v okolí Plzně je několik a s některými z nich jsme vás již seznámili. Tento se nachází u vrchu Hujáb (410 m) u Chlumčan na jižním Plzeňsku. Místo samotné zaujme jak kamenným kruhem, tak krásnou vyhlídkou do širokého okolí.
Kruh je tvořen 16 velkými kameny po obvodu, dvěma vstupními menhiry, jedním středovým a několika dalšími kusy v okolí. Sdružení takzvaných druidů, kteří jej postavili v roce 2018, věří v magickou sílu geopunkturních kruhů, které jsou údajně propojeny s ostatními podobnými útvary v okolí, například u Vstiše, a dalšími významnými místy.
Hujáb je místem s nádherným výhledem do okolí. Severozápadním směrem uvidíte téměř celé Dobřany a Šlovický vrch, za nimi Martinskou stěnu, kopce jižní části Plaské pahorkatiny, a když to počasí dovolí, tak i Český les. Na západě zaujme především nádherný Chotěšovský klášter a stočíte-li pohled jihozápadním směrem spatříte chlumčanskou keramičku.
Naučná stezka Chlumčany
Ke kruhu se lze dostat pěšky, na kole a nebo klidně i autem. Nachází se přímo na trase okružní Naučné stezky Chlumčany, která je tvořena asfaltovou cestou. U kamenů je malé parkoviště a dvě lavičky. Vydáte-li se procházkou z Chlumčan, z informačních tabulí naučné stezky se dozvíte mnoho z historie obce – o jejím založení, o moru v Chlumčanech, dále o těžbě uhlí v katastru, místních lidech a mnoho dalšího.
Nejvýznamnějším místem na trase je kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů. Ta je dominantou širokého okolí, vidět ji lze i z hlavní silnice spojující Plzeň a Přeštice. Dříve se jí říkalo kaple Matky Boží Pomoci, postavena a vysvěcena byla v polovině 18. století. V roce 2019 prošla velkou opravou. Kapli lze brát jako výchozí bod pro Naučnou stezku, přičemž je na vás, jakým směrem se vydáte.
Galerie: