Na Šlovickém vrchu jsou místo tanků koně. Vzácný biotop udržují i offroady
Bývalý tankodrom na Šlovickém vrchu v Dobřanech u Plzně se od pádu komunismu přeměnil v přívětivé místo, které láká milovníky přírody i příznivce offroadů nebo fourcrossu. Vydáte-li se na Šlovičák, jak místní kopci říkají, poznáte biologicky významnou plochu s pestrou mozaikou ohrožené fauny a flory. Cestou na rozhlednu pak můžete potkat i stádo exmoorských koní spásajících místní porost.
Vojenská aktivita místní přírodě prospěla
Po roce 1989 došlo k uzavření mnoha armádních cvičišť. Některá byla přeměněna na zemědělské plochy nebo zastavěna. V Dobřanech ale zůstal prostor bývalého tankodromu, který dnes připomíná jen pozorovací věž, nevyužit. Brzy se ukázalo, stejně jako v případě dalších bývalých cvičišť, že se nejedná o zdevastovanou plochu. Vlivem vojenských aktivit se na místě vytvořila pestrá směsice biotopů, která se v krajině přetvořené zemědělstvím prakticky nevyskytuje. Příkopy, keříky, jámy a hluboké kaluže daly životní prostor ohroženým druhům i rostlinám, mezi které patří kuňka žlutobřichá nebo listonoh letní. Od roku 2018 je Šlovický vrch přírodní památkou.
Paradoxem je, že pohyb pásových a těžkých vozidel v minulosti napomáhal místnímu biotopu. Průjezdy tůněmi a bahnem zhutňovaly půdu a na kolech těžké techniky se přenášela vajíčka místních živočichů i semena rostlin. Proto i dnes v části Šlovického vrchu funguje offroad park nebo motokrosová dráha.
Do ohrady mezi exmoorské koně
K udržení přírodního bohatství ale nestačí pouze offroady a závody. Aby se území neproměnilo v křovinatou plochu, která by vytlačila vzácné druhy, je potřeba i dalších zásahů. Významným krokem se v roce 2018 stalo pořízení malého stáda polodivokých exmoorských poníků, pro něž jsou podmínky na Šlovickém vrchu vhodné. Tito koně jsou navyklí na střídmou pastvu, kde dominují nízké traviny a křoviska. Poníci na výkyvy počasí prakticky nereagují. Nejde sice o původní druh divokého koně, který se v minulosti vyskytoval i ve střední Evropě, ale dle přírodovědců jsou exmoorští poníci podobní jak stavbou těla, tak velikostí i zbarvením.
Koně na Šlovickém vrchu žijí v ohrazené části, kromě aklimatizační zahrady však mohou návštěvníci projít speciálním vstupem do ohrady. Poníci jsou neagresivní, ale kontakt s lidmi nevyhledávají. Je tedy možné, že na ně ve velké ohradě vůbec nenarazíte, což ale příjemnou procházku spojenou s pěknou vyhlídkou rozhodně nemusí zkazit.
Rozhledna na Šlovickém vrchu
Dominantou Šlovického vrchu je dvoupatrová rozhledna ze sypaného kamene. Z vyhlídky v nadmořské výšce pouhých 431 metrů se návštěvníkům naskytne pohled na Dobřany a jejich blízké okolí. Zřetelně je vidět Martinská stěna i blízký křížový vrch. Za jasného počasí lze spatřit mnohem víc, od západní části Šumavy, včetně vrcholků v Německu, přes Sedmihoří až po Český les.
Jak se tam dostat
Do Dobřan jezdí vlak nebo autobus. Od nádraží je to k přírodnímu parku co by kamenem dohodil. Pokud pojedete autem, můžete vůz nechat na plácku před železničním viaduktem (GPS 49.6600981N, 13.3068792E). Výlet lze spojit s návštěvou nedalekého lesoparku Martinská stěna.
Galerie: