Foto: Facebook Dr. Alban Official

Nigerijský hudebník s titulem doktora Dr. Alban byl hvězdou devadesátých let, aktivní je ale stále

„Zlatá devadesátá“, tak by se dala shrnout vzpomínka na hudební tvorbu let dnes již minulých. Popová scéna byla plná nově vznikajících hvězd, které z rádií, magnetofonů i na diskotékách vytvářely onu nezapomenutelnou atmosféru. Na mnohé tyto osobnosti dnes můžeme skutečně už jen nostalgicky zavzpomínat. Některým však konec milénia nepřinesl i konec hudební kariéry.

Církevní škola i doktorský diplom. A rozjíždějící se DJ

Alban Uzoma Nwapa pochází ze západní Afriky, konkrétně z Nigerie. 26. srpna 1957 se zde začal psát jeho životní příběh. Raná léta prožíval jako jeho vrstevníci. Po dokončení církevní střední školy mu však domovina začala připadat malá. Rozhodl se vydat do světa.

Zakotvil ve Švédsku, kde se ve svých 23 letech dal na lékařská studia. Měl se stát dentistou. Jako mnohým, i jemu na studium chyběly peníze. A tak si i on ve volném čase přivydělával. Bavila ho muzika, proto začal skládat písně. Ty pak začleňoval do svých DJských setů ve stockholmském klubu Alphabet Street. A líbily se.

Vysokou školu úspěšně dokončil a začal provozovat lékařskou praxi. U zubařiny ale nevydržel dlouho. Jeho hudební tvorba totiž začínala být více než slibná.

Formace Scooter jakoby nestárla. Energie má stále na rozdávání

Hello Africa, první hit a pocta domovině

Roku 1990 jej oslovil producent z vydavatelství SweMix. A vznikla první oficiální nahrávka. Nesla název „Hello Africa“. A z Albana Uzomy Nwapy se stal Dr. Alban. Následovalo debutové album nazvané po první skladbě. Slavilo úspěch a přišly desky další.

Například jeho album z roku 1996 rovněž odkazovalo k vlasti, bylo nazvané „Born in Africa“. To už vyšlo díky jeho vlastní hudební společnosti nazvané Dr. Records. Z doktorského titulu už byl definitivně jen pseudonym. A už to jede, Dr. Alban se dostává do žebříčků hitparád.

Eso a Čágo belo šílenci!

Jeho skladby se tak samozřejmě objevily i u nás. Hudebním ukazatelem devadesátých let byl pro zdejší mládež pořad Eso, který týden co týden přinášel novinky z české i světové hudební scény a díky hlasování diváků je skládal do žebříčku oblíbenosti. A nebyly to jen epochální projekty jako Scooter, 666, Scatman, Sash!, The Prodigy, Gigi D´Agostino, DJ Quicksilver nebo Kelly Family. V hitparádách se objevovaly i skladby Dr. Albana. Už před Esem se velké obliby dočkala jeho nezapomenutelná píseň „It´s My Life“ z roku 1992.

Největší pecky z Esa se promítaly do pravidelně vydávaných kompilací pod názvem Čágo belo šílenci!. I sem se známý doktor protlačil. Jeho hity se objevily hned na několika nosičích. Namátkou, Čágo belo šílenci 12 obsahovalo jeho skladbu „Mr. DJ“. Třináctka pod jeho titulem nesla píseň „Long Time Ago“ a na šestnáctém vydání byla rovněž známá „Enemies“.

Dr. Alban feat. Sash! vs. Haddaway či Jessica Folcker

Jak bývalo zvykem kdysi, stejně jako dnes, hudebníci příležitostně tvořili singly společně. Vlastně už Albanova prvotina, „Hello Africa“, vznikla za přispění švédské rapperky Laily El Khalifi. A v roce 1998 se společnou prací zrodila další skladba s názvem „Colour the World“, kterou vytvořil s německou ikonou Sash!.

Poté, co se na několik let odmlčel, vtrhl v roce 2007 znovu na hudební pole. A stejně jako kdysi poctil svojí tvorbou rodnou zemi, v roce 2008 se poklonil době svého mládí a boomu vlastní slávy. Společně s další hvězdou devadesátých let, Haddawayem pocházejím z karibského Trinidadu, vydal singl „I love the 90’s“, kde vzpomíná na slavnou éru „pop and dance music“.

Další jeho hity byly „Around the World“ z roku 2014 a „Hurricane“ o rok později. První jmenovanou skladbu vyprodukoval se švédskou zpěvačkou Jessicou Folcker. Dr. Alban tak znovu nastoupil v plné síle a ukázal, že devadesátky mají co nabídnout i v novém tisíciletí.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: