Ovoce sušené mrazem je mnohem zdravější. Proč?
O metodě sušení mrazem jste již pravděpodobně slyšeli. A určitě jste také slyšeli, že je to zdravější způsob, jak uchovávat ovoce. Ačkoli se může zdát, že se jedná o novinku poslední doby, není tomu tak.
Lyofilizace je proces, který byl objeven již na začátku devatenáctého století, nicméně v trochu jiných formách byl využíván již dříve. Používá se v různých odvětvích a průmyslech, mimo jiné také k sušení potravin. Ovoce sušené mrazem lépe vypadá a zachovává si vyšší množství živin.
Co je lyofilizace?
Na otázku, co znamená lyofilizace, není možné odpovědět jednou větou. Jedná se o proces, který je známý již více než jedno století. Nepoužívá se pouze k vysoušení potravin, ale také ve farmacii nebo biotechnologickém průmyslu. Lyofilizace má dvě základní fáze: zmrazení a sušení. Využívá sublimace vody (přechodu do plynného skupenství) při nízkém tlaku a teplotě. Jakkoli zní tento proces náročně, nejedná se o nic složitého. V první řadě je ovoce zmraženo. Důležitá je teplota zmražení, protože ta musí být na takové úrovni, která je nižší, než v jaké by ovoce mohlo existovat v kapalném množství.
Fáze č. 2: Sušení
Po zmražení následuje druhá fáze, kterou je sušení. Ve vakuu (zde je nízký tlak) se voda obsažená v ovoci mění v páru a z ovoce se odpařuje. Poté dochází k postupnému zvyšování teploty a odstraňování vakua. Tento proces může trvat klidně i několik dní a není vhodné jej uspěchat, aby nedošlo k poškození materiálu – v našem případě ovoce. To, co nám takto vznikne, se odborně nazývá lyofilizát.
Klasické sušení
Chcete-li srovnat proces lyofilizace s klasickým sušením, vyjde vám jediné: klasické sušení je mnohem méně šetrné k ovoci. Tak zaprvé se mění jeho struktura i vzhled. Druhou stránkou je to, co na první pohled nevidíme – tedy obsah živin. Vzhledem k tomu, že při klasickém sušení dochází k zahřívání ovoce, dochází také k úniku cenných látek v něm obsažených. Výhodou tohoto sušení je ale to, že je můžete využít také v domácích podmínkách.