Plzeň připravuje další sociální byty, naváže na úspěchy tříletého projektu
Plzeň vyhodnocuje svůj tříletý projekt, který pomohl více než čtyřem desítkám domácností začít znovu a dal jim šanci na restart. Pod názvem Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni jej západočeská metropole spustila 1. března 2017. Na projekt přispěla Evropská unie částkou 13,2 milionu korun. Přestože evropská podpora k 28. únoru 2020 vyprší, město bude dál v aktivitách a pomoci pokračovat, peníze uvolní ze svého. I nadále tak bude poskytovat potřebným nájemní byty s podporou sociálních pracovníků. Aktuálně také Plzeň chystá nový registr pro zájemce o byt a dokončuje kontaktní centrum, kam budou moci lidé osobně přijít.
„Přestože nás na začátku část lidí a veřejnosti od záměru poskytovat sociální byty zrazovala, projekt je úspěšný. Mohu říci, že 90 procent těch, jimž jsme nabídli sociální bydlení a pomoc sociálních pracovníků, se v bytech udrželo. Většina se začlenila zpět do normálního života, využila šance,“ uvedl radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf, jenž má projekt i celkovou bytovou politiku města ve své gesci. Cílem projektu bylo zajistit nesegregované bydlení lidem z vybraných cílových skupin na území Plzně, vytvořit funkční systém sociálního bydlení a metodiku sociální práce s klienty. V rámci projektu se Plzeň zavázala poskytnout minimálně 35 bytů pro sociální účely, nakonec jich vyčlenila téměř 50 a další připravuje.
Podle garantky projektu Podpora sociálního bydlení Barbory Š. Staškové z Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky bylo z prostředků Evropské unie vedle Plzně podpořeno ještě dalších 15 obcí v České republice. I ony pilotovaly projekty sociálního bydlení na svém území. „Vzájemně jsme si s obcemi vyměňovali informace. Naše ministerstvo jim poskytovalo metodickou podporu, naopak od nich získávalo zkušenosti a poznatky z terénu. Spolupráce s Plzní fungovala velmi dobře,“ zhodnotila Barbora Š. Stašková.
Nastavit funkční systém se povedlo v Plzni díky komplexnímu přístupu, propojení sociálního a bytového odboru, zapojení neziskových organizací. „Jen samotné vyčlenění bytů by nestačilo. Nutná je sociální práce s klienty a koncepční přístup. Plzeň pro nás byla opravdu inspirující v řadě oblastí, prošla si sama procesem, sama si vyhodnotila, co zde funguje a nastavila si efektivní systém, v němž chce pokračovat. Sociální bydlení se týká každého, každého může potkat,“ dodala Barbora Š. Stašková.
Podle Karolíny Vodičkové, vedoucí oddělení sociální práce a dostupného bydlení Odboru bytového Magistrátu města Plzně, Plzeň pomohla desítkám lidí, kteří se nacházeli v bytové nouzi, dostali se na dno. Například osmačtyřicetileté ženě, která kvůli péči o nemocnou dceru přišla o práci, opustil ji manžel a ženě hrozila ztráta střechy nad hlavou. Stejně tak třeba sedmdesátiletému muži, který se do projektu dostal v době, kdy byl zanedbaný, zmatený, zvyklý jen na studenou stravu, neměl oblečení, osobní věci ani doklady. Pocit, že má práce smysl, přinesl zaměstnancům města i další příběh. „Vždy si vzpomeňte, že jste zachránili tři lidské životy,“ poděkovala jim třiačtyřicetiletá žena, kterou opustil partner a nechal ji s obrovskou hypotékou a dvěma malými dětmi. „Žena skončila v exekuci, s dětmi začala přebývat v zahradních domcích, chatkách. O pomoc města si řekla až ve chvíli, kdy už nevěděla, kudy kam, byla zcela vyčerpaná. Město Plzeň rodině poskytlo byt 1+1, žena získala novou práci, největším úspěchem však bylo velmi výrazné zlepšení zdravotního stavu jednoho z dětí, které má autoimunitní onemocnění a nevhodné bydlení jeho stav zhoršovalo,“ přiblížila Karolína Vodičková.
Podle radního Davida Šloufa bude Plzeň dál pokračovat v pomoci lidem, jež nemohou kvůli své sociální situaci na komerčním trhu najít bydlení. Připravuje další byty určené seniorům, samoživitelkám či samoživitelům, zdravotně znevýhodněným, mladým lidem vycházejícím z dětských domovů a dalším. Na jaře také představí nový registr pro zájemce o bydlení a otevře kontaktní centrum, kam se budou moci lidé obracet o radu a pomoc.
„Aktuálně připravujeme rekonstrukci domů v ulici Korandova za téměř 80 milionů korun a osm nových sociálních bytů vybudujeme v objektu U Radbuzy 8, odhadované náklady jsou 13,7 milionu korun, projekt by měl být dokončen v září 2020. Na Nové Hospodě v Prostřední 48 předěláním nevyužitých nebytových a společných prostor vznikne nových 20 bytových jednotek a zázemí pro Mezigenerační centrum TOTEM. Pro lidi bez domova chceme vybudovat nové zázemí pro poskytování sociálních služeb, a to pro Městskou charitu Plzeň a pro Armádu spásy ČR, která by měla v Plzni provozovat azylový dům se speciálním režimem. Inspiraci pro vybudování jsme sbírali v Nizozemí či ve Francii. Naším nyní největším projektem v bytové oblasti je revitalizace lokality Zátiší nacházející se na okraji Plzně, kde vybudujeme 183 nových bytů. Město vyčlenilo na daný projekt 410 milionů korun. Bydlení zde bude určené pro seniory, zdravotně postižené, mladé rodiny a částečně pro současné nájemce,“ doplnil David Šlouf. Plzeň měla jako první město v České republice svou Koncepci sociálního a dostupného bydlení schválenou zastupitelstvem města již v roce 2016.
Projekt Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni byl financován z uzavřené výzvy ESF Operační program Zaměstnanost. Celkové uznatelné náklady činí 13,8 milionu korun, z toho státní dotace je 13,2 milionu korun, město se podílelo 694 tisíci korunami. Veškeré výstupy k projektu jsou k dispozici na www.plzen.eu/bydleni/socialni-bydleni.