reklamní prostor
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Počet živnostníků na Plzeňsku narůstá. Jak začít podnikat jako OSVČ?

Jak ukazují data Ministerstva průmyslu a obchodu, počet podnikatelů na Plzeňsku každým rokem pomalu narůstá. Trend nezměnila ani pandemie koronaviru, válka na Ukrajině nebo současná inflace – dokonce se zdá, že tyto okolnosti u lidí chuť k založení živnosti spíše podpořily.

reklamní prostor
reklamní prostor

Uvažujete také o založení živnosti? Ať už jsou vaše podnikatelské plány jakékoli, určitě je na místě popřemýšlet o tom, jak velké riziko vlastně podstupujete, kolik peněz budete potřebovat a zda se vám vůbec podnikání vyplatí.

Hlavní, nebo vedlejší živnost?

Než se vrhnete na založení živnosti a odstartování kariéry jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), určitě byste si měli vše dobře naplánovat. Pokud splňujete základní podmínky pro založení živnosti v ČR (plnoletost, trestní bezúhonnost a případná odborná způsobilost), zásadní otázkou je, kolik času budete chtít podnikání vlastně věnovat.

Méně rizikovou variantou je pochopitelně založení takzvané vedlejší živnosti. V praxi to znamená, že si ponecháte své stávající zaměstnání a vaše podnikatelské aktivity vám budou sloužit jako přivýdělek.

reklamní prostor

Když vaše produkty či služby nepůjdou na odbyt, sice přijdete o své počáteční investice, ale stále budete mít stabilní příjem. A pokud se vám naopak bude dařit, můžete vaší současné práce nechat a váš byznys rozjet naplno.

Povinným poplatkům se nevyhnete

Při založení OSVČ je třeba počítat také s tím, že se nevyhnete určitým poplatkům. Základem je platba sociálního a zdravotního pojištění a také daně z příjmu.

Od minulého roku můžete všechny tyto položky platit prostřednictvím takzvané paušální daně. Ta se platí jednou měsíčně, zahrnuje veškeré povinné platby a navíc vám ušetří starosti s daňovým přiznáním. Je však dostupná pouze pro neplátce DPH, kteří mají roční obrat do jednoho milionu korun – rozhodně tedy musíte mít o svém finančním toku dobrý přehled.

Ať už půjdete cestou paušální daně nebo klasického účetnictví, pamatujte na to, že se těmto platbám nevyhnete – ani když se vám nebude dařit. Pokud tedy půjdete cestou založení živnosti na plný úvazek, rozhodně byste měli mít v záloze určitou finanční rezervu, abyste kvůli pár slabším měsícům nemuseli podnikání pozastavovat.

V případě, že půjdete cestou vedlejší živnosti, budete sociální a zdravotní pojištění platit nižší. Zde se vypočítává ze skutečného vyměřovacího základu – 50 % příjmu po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.

Spočítejte si, kolik vás podnikání bude stát

A nyní nemluvíme jen o samotném založení živnosti, ale i všech dalších nákladech, kterým budete muset čelit. Samozřejmě existují i nízkonákladové činnosti, které vyžadují pouze počítač a připojení k internetu, případně menší skladové prostory nebo investici do webových stránek.
Nicméně pokud uvažujete o menším e-shopu, otevření výrobny nebo například založení cateringové služby, počátečním investicím se nevyhnete. Proto si připravte dostatečný kapitál, včetně rezervy pro případ, že se některé položky nečekaně prodraží.

Jak vlastně založit živnost?

Základem je připravit všechny potřebné dokumenty a založení OSVČ vyřídit na živnostenském úřadě. Následně je třeba se přihlásit k sociálnímu a zdravotnímu pojištění a dani z příjmu. V případě, že ke svému podnikání potřebujete vázanou, řemeslnou či koncesovanou živnost, a musíte tedy doložit svou odbornou způsobilost, čeká vás o něco složitější proces.

Pokud máte obavy ze složitého papírování, můžete celý proces nechat na profesionálech. Firma SídlofirmyPraha5.cz vyřídí založení živnosti za vás a postará se i o další komunikaci s úřady a orgány státní správy. Budete tak mít jistotu, že vše proběhne bez problému, a ušetříte starosti i čas, který budete moci věnovat jiným činnostem.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: