Foto: Irena Štěrbová, DJKT

Podcasty činohry DJKT mají nový název

Podcastový kanál činoherního souboru Divadla J. K. Tyla vstoupil do sezóny 2023/2024 s novým názvem. Z Čin&hra se stal Podtext – podcast, který se nebojí jít pod povrch věcí.

„Po zkušebním roce jsme se rozhodli formát i obsah osvěžit,“ vysvětluje změnu názvu autor podcastového kanálu, herec Libor Stach, „nový název je pro celý činoherní kanál mnohem výstižnější a dává jasnější obrázek o tom, čemu se věnujeme – tedy poodkrývání skrytých, ale důležitých vrstev tvorby. Zároveň tak přibližujeme našim posluchačům kontext nejen provozu divadla, ale i vzniku jednotlivých inscenací.“ První díl nové sezóny činoherních podcastů je už teď k dispozici na Spotify, Soundcloudu a webu divadla.

Svůj podcast spustila činohra DJKT na začátku minulé sezóny a během prvního roku vytvořila 16 dílů – tedy zhruba 800 minut záznamu, které slyšelo takřka 1000 posluchačů. Byl rozdělen do tří dramaturgických linií – dva z nich Dramaturgické úvody přibližující jednotlivé inscenace z repertoáru a Paměť činohry zaměřená na výrazné osobnosti plzeňské činohry budou pokračovat i nadále. Velkou změnou ale projdou rozhovorové podcasty, nyní rozdělené do dvou cyklů. První ponese název Profil a přinese rozhovory s osobnostmi spjatými s aktuálním repertoárem. Jeho moderátoři Jana Ondrušková a Marek Mikulášek se chystají vyzpovídat například Andreu Mohylovou, Martina Stránského či režiséra Adama Doležala. Druhý rozhovorový cyklus s názvem Téma budou moderovat šéfka činohry Apolena Veldová a Libor Stach, kteří se se svými erudovanými hosty budou zabývat různými kulturně-společenskými tématy. Posluchači se tak mohou těšit na debaty o financování kulturních institucí, o tvorbě scénické hudby, o specifikách herecké pedagogiky a další. Odlehčení přinesou speciální díly, například před Vánoci hudební uskupení Činohraní připraví nové aranže klasických i méně známých koled.

„Jednou z mých hlavních priorit už od nástupu do funkce umělecké šéfky činohry je přivést do hlediště mladé diváky a ukázat jim, že divadlo je živou a moderní institucí. Svobodným prostorem k otevřené diskuzi. Podcastový kanál vnímáme jako další nástroj, jak (nejenom) jim naše divadlo přiblížit a který jim může pomoci zorientovat se jak v kulturně-společenských tématech, tak i v konkrétní inscenaci, kterou se chystají navštívit,“ doplňuje Apolena Veldová.

Zdroj: DJKT

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: