reklamní prostor
Ilustrační foto. Zdroj: Czech Invest

Stát připravuje rozvoj vzdělávání v okolí parku Líně. Prvních 700 milionů půjde na rozšíření základních škol

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo školství pokračují v jednáních o další podpoře vzdělávání na Plzeňsku v souvislosti s přípravou Strategického podnikatelského parku Líně, jehož jádrem má být gigafactory na výrobu bateriových článků do elektromobilů. Už v červenci přitom vláda ve svém usnesení přislíbila investovat 700 milionů korun na posílení kapacit místních škol o 600 žáků.

reklamní prostor
reklamní prostor

Základní a mateřské školy v okolí zamýšleného podnikatelského parku v Líních u Plzně budou potřebovat navýšit kapacitu pro zajištění standardu pro místní obyvatele i pro budoucí zaměstnance průmyslové zóny a jejich děti. Konkrétně jde o obce Dobřany, Líně, Zbůch, Chotěšov a Chlumčany.

Kam zacílit tyto investice je nyní předmětem jednání mezi MPO a MŠMT a více má také naznačit dopadová studie, která bude hotová letos na podzim. Už připravená studie PAQ Research z letošního června ale ukázala, že nedostatek míst ve školách začínají mít obce už nyní a do budoucna se tento problém zintenzivní nezávisle na projektu podnikatelského parku. „Právě proto je první cílená pomoc po dohodě se starosty namířená tímto směrem. Do roku 2025 se navýší kapacita škol v blízkém okolí o 600 míst. Pokud se pro investici do podnikatelského parku koncern Volkswagen finálně rozhodne, předpokládáme, že část této kapacity využijí v prvních letech fungování gigafactory také současní zaměstnanci Škoda Auto. Právě část z nich by se do regionu v souvislosti s transformací automobilového průmyslu mohla stěhovat za novým uplatněním,” vysvětlil Petr Očko, generální ředitel státní agentury CzechInvest, která má přípravu Strategického podnikatelského parku Líně na starosti.

Geologický průzkum potvrdil zbytkovou kontaminaci u letiště Líně

Pro budoucnost podnikatelského parku bude klíčová také podpora středního odborného školství a spolupráce se Západočeskou univerzitou v Plzni. Kvalifikovaní tuzemští pracovníci, kteří budou vedle technického vzdělání muset projít speciálním školením, mají být klíčoví pro čistý provoz zamýšlené gigafactory koncernu Volkswagen, která se má stát jádrem parku. O výrobu bateriových článků do elektromobilů se tu má z velké části postarat asi 1000 robotů, a právě jejich specializovaná údržba a obsluha budou klíčovou náplní práce zaměstnanců.

reklamní prostor

Se spoluprací se vzdělávacími institucemi má zkušenosti i koncern Volkswagen. Už v první polovině podzimu proto do sídla Škoda Auto v Mladé Boleslavi zamíří delegace složená ze zástupců vzdělávacích zařízení v Plzeňském kraji, aby diskutovali o posílení spolupráce. „V regionech, kde jako Škoda Auto působíme, vždy úzce spolupracujeme také se školami. Je pro nás klíčové a do budoucna s proměnou a specializací výroby automobilů to bude ještě významnější, abychom s budoucími zaměstnanci pracovali už od školních let, nejlépe přímo v místech našich či koncernových závodů,” uvedl Michal Kadera, ředitel pro vnější vztahy Škoda Auto. Opačným směrem, tedy z Mladé Boleslavi do Plzeňského kraje, má v září vyrazit také EDU.Lab – pojízdná laboratoř Škody Auto určená zejména pro základní a střední školy, která ukazuje nejmodernější technologie, se kterými se pracuje v automobilovém průmyslu – od umělé inteligence přes elektromobilitu až po roboty.

Zdroj: Czech Invest

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: