Foto: Petr Kutka, Plzenoviny.cz

Tip na výlet v Pošumaví: Pět set let opuštěná tvrz Zavlekov

Pojedete-li po hlavní silnici spojující Klatovy a Horažďovice, zastavte se v obci Zavlekov. Tamní zřícenina staré tvrze neunikne vaší pozornosti, protože je její silueta jasně viditelná z obou směrů. Stavba, která svému účelu neslouží téměř pět set let, je dnes chráněna jako kulturní památka.

Šumavské podhůří láká především na toulky čistou přírodou a na návštěvu úchvatných hradů Kašperk, RabíVelhartice. V jejich stínu stojí menší místa, kde se sice nepsala velká historie, ale jejich příběh může být stejně zajímavý či pohnutý. Na tvrzi v obci Zavlekov se dějiny nepsaly, je však důkazem toho, jak divoce se ve středověku nakládalo s majetkem.

Od majitele k majiteli

Tvrz byla zřejmě postavena na počátku 14. století. Jejím prvním známým majitelem a pravděpodobně i zakladatelem byl jistý Dluhomil z Velhartic. Po smrti jeho syna, Buška ze Zavlekova, přešlo panství na Jana z Hernštejna a Velhartic. Tento na svou dobu velmi movitý šlechtic vlastnil mnoho nemovitostí v okolí. Po jeho smrti se o pozůstalost soudili tři synové a do sporu se dokonce musel vložit král Jiří z Poděbrad. Nakonec došlo ke spravedlivému rozdělení majetku.

Nejtěžší sluneční hodiny mají ve Slatině na Klatovsku

Tvrz ale dále střídala majitele jak na běžícím páse. Vlastnil ji Jan Herštejnský z Velhartic, později vlivný a velmi bohatý šlechtic Půta Švihovský z Rýzmberka (1479 – 1504). Ten ale v Zavlekově nesídlil a jeho syn dal tvrz do zástavy jistému Přibíkovi z Chlumu. Kolotoč majitelů Zavlekova se nezastavil až do roku 1544. Tehdy ji zakoupil Jan Dlouhoveský a v dokumenetech se uvádí, že šlo o pustý zámek. Tím, jak se v Zavlekově dlouho nikdo neohřál, nedocházelo k potřebnému udržování tvrze a její osud byl zpečetěn.

Jan Dlouhoveský si v Zavlekově postavil novou tvrz. Ta ale sloužila svému účelu sotva sto let a v 18. století byla přestavěna na sýpku, která ve vsi stojí dodnes a rovněž je chráněna jako kulturní památka. Ze stavby se dochoval pouze gotický portál.

Návštěva tvrze Zavlekov a dalších památek v obci

Chcete-li toto místo poznat na vlastní oči, dovede vás k němu zelená turistická značka. Výchozím bodem může být náves, kde lze rovněž nechat auto. Půjdete kolem hřbitova s kostelem Nejsvětější trojice, kde lze také nechat vůz a poté asi za pět minut dorazíte k cíli. Mimochodem místní hřbitov je starý 500 let a kostel byl postaven v roce 1773.

Tvrz se nachází na vyvýšeném skalním ostrohu a do současnosti se dochovalo zdivo obytného věžovitého paláce, který byl spojen s okrouhlou baštou. Vnitřek zříceniny je uzavřen a chrání jej mříž. Před tvrzí je na malé skále umístěn litinový kříž, odkud si ale zbytky stavby můžete pohodlně prohlédnout. Na místě je však opatrnost. Vzhledem ke srázům kolem tvrze je důležité koukat, kam šlapete.

Máte-li zájem podívat se na sýpku, na kterou byla předělána nová tvrz, najdete ji u hlavní silnice vedle č. p. 1. K dalším zajímavostem Zavlekova patří čtyři 250 let staré lípy, které najdete u božích muk na severním okraji obce.

Galerie:

Zdroje: www.zavlekov.ic.cz; A. Sedláček – Hrady, zámky a tvrze Království českého, díl 9, Domažlicko a Klatovsko

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru