Tip na výlet: Rozhledna Na Skále u Železného Újezdu
V létě, kdy je díky slunnému počasí vidět do širokého okolí, jsou rozhledny častým turistickým cílem. V Plzeňském kraji je jich několik, ať už velkých či menších. Chlum a Krkavec zná asi každý. My se dnes ale vypravíme dál od Plzně na rozhlednu Na Skále.
Rozhledna byla postavena v roce 2000 na stejnojmenném kopci. Jejím hlavním úkolem je zajišťování telekomunikačních služeb, ale na věži byla ve výšce 25 metrů vybudována plošina, která turistům poskytuje nádherný výhled na Brdy, Šumavu, Radyni, Plzeňskou kotlinu a okolí vsi Železný Újezd. Za dobrého počasí je vidět jaderná elektrárna Temelín a dokonce i Alpy. Na plošinu vystoupáte po 137 schodech. Cesta je to strmá, po točitém schodišti budete pomalu stoupat a skrze mřížovanou podlahu pod vámi uvidíte stále se zvětšující prostor nad zemí. Namáhavý výstup však stojí za to.
Vstup na rozhlednu je zpoplatněn částkou 15 Kč a je nutné se nejprve telefonicky objednat na čísle +420 371 597 107 (OÚ Čížkov). Provozní doba rozhledny je od dubna do října od 10 do 17 hodin.
Pokud se za tímto výhledem vydáte, určitě se v mikroregionu Čížkov, kam spadá i Železný Újezd, chvilku zdržte a navštivte okolí rozhledny. Můžete začít naučnou stezkou Železný Újezd, která vede kolem rozhledny a na šesti informačních tabulích se dozvíte zajímavosti týkající se okolí. Hezká je také obec Čížkov s kostelem sv. Jana Křtitele nebo NS Štědrý pod stejnojmenným vrchem. Všechna tato místa mají jedno společné, nádhernou přírodu.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.