Foto: Plzeňský kraj

Třicet let můžeme cestovat do Německa bezvízově

Na hraničním přechodu Höll – Lísková se 1. července 2020 uskutečnil slavnostní akt „Přátelství a sousedství bez hranic – 30 let bezvízového cestování“, kde představitelé Plzeňského kraje a Horní Falce zasadili takzvaný Strom přátelství, který bude toto výročí připomínat.

Přesně po 30 letech se paradoxně opět otevírají hranice a padají omezení, která v Evropě v minulých měsících panovala kvůli pandemii koronaviru, uvedli shodně na slavnostním aktu náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner a předseda Krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler.

V posledních měsících se ukázalo, že se mohou hranice ze dne na den uzavřít, tak jako to bylo dříve. Velmi si vážím otevřených hranic a jsem velice rád, že se můžu setkávat s našimi bavorskými přáteli. Zavřené hranice ukázaly, jak automaticky dnes lidé z obou států volnost pohybu vnímají, ale jejich uzavření jim najednou znemožnilo vyjet za prací, na výlet nebo třeba na nákup“, řekl Ivo Grüner. „Téměř polovinu svého života jsem strávila v totalitě a díky tomu dokážu porovnat pocity tenkrát a dnes. Vím, že otevřené hranice nejsou samozřejmost. Přejedete po pomyslné čáře a to vám dává pocit svobody a volnost,“ zmínila náměstkyně Marcela Krejsová, která vykonává funkci hejtmana.

Třicet let jsme vzájemně budovali společný prostor, který zahrnuje pracovní trh, hospodářství, bezpečnostní politiku i kulturu. Profitovali jsme z toho a teď jsme zažili, co vše kvůli uzavřeným hranicím nefungovalo. To, že uzavření hranice narušilo plynulý chod, jen dokazuje, že jsme vše po těch třicet let budovali správně a využili jsme naše šance. Je důležité, aby lidé na obou stranách hranic věděli, že náš společný prostor žije. Je to naše vlast, společný životní prostor a naše země,“ připomněl zemský rada a předseda Krajského sněmu Horní Falce Franz Löffler.

Na závěr slavnostního aktu zasadili zástupci obou stran takzvaný Strom přátelství, který bude tento den připomínat.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: