Foto: Plzeňský kraj

Třicet let můžeme cestovat do Německa bezvízově

Na hraničním přechodu Höll – Lísková se 1. července 2020 uskutečnil slavnostní akt „Přátelství a sousedství bez hranic – 30 let bezvízového cestování“, kde představitelé Plzeňského kraje a Horní Falce zasadili takzvaný Strom přátelství, který bude toto výročí připomínat.

Přesně po 30 letech se paradoxně opět otevírají hranice a padají omezení, která v Evropě v minulých měsících panovala kvůli pandemii koronaviru, uvedli shodně na slavnostním aktu náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner a předseda Krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler.

V posledních měsících se ukázalo, že se mohou hranice ze dne na den uzavřít, tak jako to bylo dříve. Velmi si vážím otevřených hranic a jsem velice rád, že se můžu setkávat s našimi bavorskými přáteli. Zavřené hranice ukázaly, jak automaticky dnes lidé z obou států volnost pohybu vnímají, ale jejich uzavření jim najednou znemožnilo vyjet za prací, na výlet nebo třeba na nákup“, řekl Ivo Grüner. „Téměř polovinu svého života jsem strávila v totalitě a díky tomu dokážu porovnat pocity tenkrát a dnes. Vím, že otevřené hranice nejsou samozřejmost. Přejedete po pomyslné čáře a to vám dává pocit svobody a volnost,“ zmínila náměstkyně Marcela Krejsová, která vykonává funkci hejtmana.

Třicet let jsme vzájemně budovali společný prostor, který zahrnuje pracovní trh, hospodářství, bezpečnostní politiku i kulturu. Profitovali jsme z toho a teď jsme zažili, co vše kvůli uzavřeným hranicím nefungovalo. To, že uzavření hranice narušilo plynulý chod, jen dokazuje, že jsme vše po těch třicet let budovali správně a využili jsme naše šance. Je důležité, aby lidé na obou stranách hranic věděli, že náš společný prostor žije. Je to naše vlast, společný životní prostor a naše země,“ připomněl zemský rada a předseda Krajského sněmu Horní Falce Franz Löffler.

Na závěr slavnostního aktu zasadili zástupci obou stran takzvaný Strom přátelství, který bude tento den připomínat.

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
Přidat na Seznam.cz