„V těchto dnech je velmi nejisto dát si pouštět“, aneb o tradicích a zvycích měsíce listopadu
Listopadový díl z přednáškového cyklu Plzeňská 60 bude věnován známým i neznámým listopadovým tradicím a zvykům z Plzeňska a okolí. Z četných národopisných sběrů a archivních pramenů uložených ve sbírkách Národopisného muzea Plzeňska pro Vás toto téma připravil Michal Chmelenský.
V cyklickém vnímání ročních období představoval ještě koncem 19. století pro většinu obyvatel (nejen) plzeňského venkova měsíc listopad konec a současně s tím také počátek nového hospodářského roku. Listopad byl vnímán jako přirozený předěl mezi posvícenským obdobím, kterým se zakončily žně a dobou Adventu. Současně s tím také jako předěl mezi obdobím pozdního léta a počátkem zimy. Podle toho se na jednotlivých hospodářstvích postupně měnil také pracovní režim, nastávalo období výmlatu, draček či přástek a postupných příprav na tolik očekávané jaro. To z větší části také předurčovalo charakter a podobu nejrůznějších lidových tradic, veselic a svátků – počínaje svátkem Všech Svatých a konče svátkem sv. Ondřeje.
O tom všem bude naše další listopadová přednáška, která se tentokráte uskuteční 29. listopadu od 17 hodin v prostorách bývalé „Mydlárny“ v atriu Národopisného muzea Plzeňska.
Spolupořadatelé: Plzeňské Centrum Filosofie a Umění, z. s.