Foto: DJKT

Viral – inscenace nejen pro teenagery

Viral. To je video, které se stane populární díky šíření na internetu. Viral je také název nové inscenace, která vznikla pro Malou scénu Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde se poprvé představí 4. listopadu.

Autorská inscenace tvůrčího týmu pod vedením režisérky Zuzany Burianové by měla oslovit nejen náctileté publikum. Jejím výchozím, nikoliv však jediným tématem je svět sociálních sítí a fenomén youtuberů. Diváci sledují výpověď Marka a Ondry, dvou (alespoň prozatím) málo známých herců, kteří chtějí být slavní. Alespoň stejně slavní jako jejich kolega Martin Stránský. Natočí proto virální video a vypustí ho na internet. Kolik asi budou mít sdílení a ‚lajků‘? „Zaměřili jsme se na potřebu sebeprezentace, nutkání zaznamenávat realitu kolem sebe a hlavně na fenomén natáčení nebo focení sebe sama. Toto téma úzce souvisí s tím, jak moc se necháváme ovlivňovat okolím, především našimi vzory a reklamou,“ říká režisérka a dodává, že během zkoušení vykrystalizovala další, mnohem hlubší a osobnější témata: „Zjistili jsme například, že mnoho lidí vnímá divadlo vedle ostatních uměleckých žánrů jako médium neohrabané a zastaralé.“

Ondřej Vacke a Marek Mikulášek
Ondřej Vacek a Marek Mikulášek. Foto: DJKT

Inscenace vznikla skrze dynamický dialog režisérky Zuzany Burianové, dramaturga Vladimíra Čepka a autorky textu Terezy Verecké s herci Markem MikuláškemOndřejem Vackem. Ti na jevišti vystupují pod svými reálnými jmény a vyprávějí divákům příběh o svém dlouholetém přátelství. Příběh se opírá o skutečnost, že se dobře znají a mají spolu i v reálném životě mnoho společného. „S herci i s autorkou Terezou Vereckou jsme spolužáci z DAMU, tudíž se dobře známe a to je velká výhoda v naší komunikaci během zkoušení. S výtvarnicí Ivanou Kanhäuserovou spolupracujeme poprvé a musím říct, že dokázala přinést nový, zásadní hlas do celého tvůrčího procesu,“ uvádí režisérka.

Důležitou roli ve výsledném tvaru hrají humor a nadsázka, niterná výpověď herců se často pohybuje na hraně mystifikace. „Přátelství přešlo od blízkého pouta mezi šikanovaným a jeho obětí až v těsný stockholmský syndrom. Oba mladí herci spolu bydleli na kolejích a byli také často společně obsazováni. Tyto tendence bohužel přetrvávají dodnes. Marek šel od školy z role do role: Na svém kontě má nejen Bobka z Boba a Bobka, ale také Prasátko, Pejska, Kachničku a Sviště Emila,“ uvádí v programu k inscenaci Tereza Verecká.

Ondřej Vacke a Marek Mikulášek
Ondřej Vacke a Marek Mikulášek. Foto: DJKT

Zuzana Burianová vystudovala režii a dramaturgii činoherního divadla na DAMU, kde stále působí jako odborný asistent. V Plzni už režírovala tři klubové tituly – Bůh Masakru, Push Up (Cesta vzhůru) a Kabaret Burka. Se spolužáky a pedagogy spoluzaložila divadelní spolek BodyVoiceBand, kde působí jako dramaturg, autor a v poslední době také jako osvětlovač a světelný designér. Opakovaně spolupracuje s Terezou Vereckou, hostuje v nezávislém souboru Tygr v tísni působícím v alternativním prostoru pražské Vily Štvanice.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: