Vizualice stavby. Foto: Cubespace

Infocentrum s vyhlídkovou věží u Hlavního nádraží v Plzni vyroste za dva měsíce. Fotky + vizualizace

Stavba objektů infocentra s vyhlídkovou věží a občanského zázemí byla zahájena v blízkosti Hlavního vlakového nádraží v Plzni. Na volné zatravněné ploše mezi ulicemi Americká, Šumavská a Sirková bude během dvou měsíců postaven a kompletně zařízen areál tvořený novými moderními budovami. Vedle služeb městského infocentra nabídne široké služby pro cestující i turisty přijíždějící do města. Bude zde kavárna a gastro provozy s krytou terasou, chybět nebudou kryté stojany na kola a koloběžky a další mobiliář související s provozem dopravních terminálů. 

Plocha mezi vlakovým a autobusovým nádražím v Plzni je velice frekventovaným místem. Potkávají se zde cestující a turisté přijíždějící do města vlakem či autobusem, oblastí prochází velmi frekventované páteřní dopravní tepny. Místo je tedy pomyslnou vstupní branou do města a současně musí nabídnout prvky občanské vybavenosti pro cestující hromadnou dopravou.

Po ukončení rekonstrukce hlavního vlakového nádraží Plzeň rozhodlo vedení města o další zástavbě v přilehlém území. S trvalou zástavbou počítají dlouhodobé územní a rozvojové plány města, avšak v horizontu příštích pěti až deseti let. Vzhledem k tomu, že je nutno frekventované místo se specifickými nároky cestujících dovybavit službami, rozhodlo vedení města o výstavbě dočasných budov. S ohledem na tuto skutečnost, byl vybrán stavební modulový systém společnosti Cubespace.

Výstavba městské sportovní haly Krašovská odstartovala. Podívejte se na vizualizaci

„Snadná montáž hrubé stavby a možnost měnit funkce jednotlivých částí je hlavní výhodou našeho systému. Modulové řešení dovoluje založit stavbu bez složitých a nákladných zemních prací a umožňuje přesunout stavbu, nebo využit její části znovu, po skončení původní funkce v konkrétním místě“ uvedl při zahájení stavby ředitel společnosti Cubespace Pavol Stuchlík.

Celý prostor je osazen třemi samostatnými objekty. Inspirací pro návrh z modulů Cubespace byl projekt Manifesto Florenc, který úspěšně funguje v Praze. Dominantní a nejvyšší je objekt infocentra s přilehlou vyhlídkovou věží. Ten je tvořen celkem z deseti modulů (rozměr jednoho modulu je 2,5 x 6 m) a jeho součástí je vyhlídková terasa ve výšce 12 metrů nad terénem. V přízemí je umístěno turistické informační centrum, v prvním patře je navržen výstavní a prezentační prostor města Plzně. Celková užitná plocha v obou poschodích je 80 m².

Druhý objekt je jednopodlažní a je zde prostor pro čtyři různá prodejní místa, ve kterých se počítá s prodejem jídla a pití. Přesný druh provozu bude určen po výběru konečných provozovatelů na konci dubna 2021. Objekt je utvořen z deseti modulů o rozměrech 3 x 7,8 m. Objekt splňuje veškeré hygienické nároky potřebné pro prodej potravin, v zázemí bude WC a prostor pro personál. Střecha objektu je navržena jako zelená, tvoří ji rozchodníkový koberec a přispívá tak ke zpříjemnění prostoru.

Třetím objektem je sestava pěti modulů, které budou sloužit jako kryté stojany na kola a městské koloběžky a sklad potřebný pro provoz všech objektů. Užitná plocha je celkem 78 m². K tomuto objektu je možno kdykoliv přistavět dalších až 10 modulů pro případné rozšíření některých služeb, nebo vybudování veřejného WC. Střecha objektu je taktéž řešena jako zelená.

Dopravní podniky vypisují výběrové řízení na velkokapacitní XXL tramvaje pro Plzeň

Spojujícím bodem mezi všemi objekty je rozsáhlá dřevěná terasa. Ve středu jsou zasazeny dva platany. Terasa poskytne prostor pro venkovní sezení k přilehlým gastro provozům. V místě terénního zlomu na terasu plynule navazuje pobytové dřevěné schodiště. V prostoru jsou umístěny dřevěné květníky, proběhly rozsáhlé sadové úpravy směrem do křižovatky ulic Sirková a Šumavská. Vše je doplněno designovým městským mobiliářem.

Provozovatel infocentra bude městská příspěvková organizace Plzeň – TURISMUS, která provozuje turistické informační centrum na náměstí Republiky. Kromě informační služby  infocentrum v budoucnu nabídne i prodej vstupenek na různé kulturní akce a upomínkové předměty města Plzeň.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: