Výstava v Blovicích přibližuje osvoboditele jižního Plzeňska
V květnu 1945 byla značná část západních Čech osvobozena vojáky se znakem hlavy indiánského náčelníka na ramenou. Byli to vojáci americké 2. pěší divize zvané „Indianhead“. Čím si tito vojáci museli projít předtím, než se dostali na Plzeňsko? Jací byli a jak smýšleli? S tím seznamuje výstava v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích, kterou je možné navštívit u příležitosti letošního 80. výročí osvobození mezi 13. únorem až 22. květnem 2025.
Výstava „Osvobození 1945: Muži 2. pěší divize“ provede návštěvníky kompletní několikaletou cestou, která příslušníky americké 2. pěší divize zavedla z výcvikových táborů ve Spojených státech přes oceán na evropské bojiště druhé světové války, aby po 337 dnech bojů byla završena právě na západě Čech. Od prvních minut vylodění v Normandii během Dne D, přes krvavé boje v zajetí živých plotů u kóty 192, obléhání přístavu Brest či odražení elitních německých tankových jednotek během bitvy v Ardenách, všude tam bojovali vojáci 2. pěší divize s nasazením a odhodláním, které dokázalo v klíčových momentech zvrátit průběh bojů. Jednotlivá vítězství během válečné cesty Evropou byla zaplacena životy více než 3 000 příslušníků 2. pěší divize zabitých v boji, kteří se nikdy nedočkali konce války a vůně šeříku. Jejich těla dnes leží v tichosti a úctě pohřbena na amerických válečných hřbitovech ve Francii, Belgii, Lucembursku či v Nizozemsku.
„Mezi americkými vojáky 2. pěší divize, kteří ve zdraví dorazili k nám byla slyšet nejen angličtina, ale stále častěji také čeština, polština, francouzština či španělština,“ přibližuje bohatou kulturní skladbu vojáků slavné pěší divize jeden z autorů výstavy Tomáš Hataj. Je členem plzeňského klubu vojenské historie Tommy & Yankee a zakladatelem mezinárodního projektu Men of the 2nd Infantry Division 1940-1945, který dokumentuje a zpřístupňuje příběhy příslušníků 2. pěší divize. „Výstava v Blovicích bude jedním z výstupů našeho projektu. Využijeme pro ni jedinečných materiálů získaných ve Spojených státech, od samotných veteránů a jejich rodin, sbírkovou činností řady kolegů a zápůjčkou z muzea Patton Memorial Pilsen a Muzea jižního Plzeňska v Blovicích. Výstava naváže na obdobný výstavní počin, který jsme před dvěma roky realizovali v Domažlicích.“
Výstava mapuje osudy amerických vojáků na pozadí velkých dějin 2. pěší divize, seznamuje návštěvníky s válečnou zkušeností, každodenností, radostmi i strastmi na frontě, ale i se vzpomínkami na osvobození z pohledu samotných amerických vojáků. Jednotlivé tematické bloky výstavy získávají díky osobním výpovědím lidský rozměr. „K vidění budou i předměty po veliteli první jednotky, která 7. května 1945 přijela do Blovic. Byl jím kapitán Emil F. Meis Jr., velitel baterie B 15. dělostřeleckého praporu 2. pěší divize,“ dodává další člen autorského týmu, historik a pedagog Daniel Malý.
Součástí doprovodného programu k výstavě budou i přednášky Patrika Kellera a Tomáše Hataje. Autoři výstavy připravují také muzejní noc, která v blovickém muzeu uskuteční v sobotu 17. května 2027.