Hledat lék proti koronaviru můžete i vy. Stačí k tomu počítač a internet
Celosvětový projekt Folding@Home využívá volný výpočetní výkon počítačů k takzvaným distribuovaným výpočtům. V současné době je tento výkon využíván na zpracování simulací pro vývoj léku proti novému koronaviru SARS-CoV-2.
Počítačů zapojených do Folding@Home je v současné době obrovské množství. Po stažení programu se k nim může přidat jakýkoliv další. Výsledkem je jeden z nejvýkonnějších superpočítačů světa. Touto metodou se již v minulosti prováděly simulace a výpočty při zkoumání látek na léčbu rakoviny či závažných neurologických chorob. Program nyní pracuje na návrhu proteinu, který by měl zabránit novému koronaviru usazení na plicních buňkách infikované osoby.
K projekt, za kterým stojí vědci z americké Stanfordovy univerzity, se zapojila i Západočeská univerzita v Plzni. Centrum informatizace a výpočetní techniky (CIV) připojilo 20 počítačů v konfiguraci Intel(R) Core(TM) i7-6700 CPU @ 3.40GHz, 32 GB RAM, GeForce GTX 1080 a připravuje zapojení ještě dalších 20 podobných. Dalšími patnácti počítači se zapojila katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ZČU. Do týmu Západočeské univerzity se můžete rovněž zapojit. Manuál naleznete na stránkách CIV.
Na podobném principu pracoval program SETI@home, který pomocí zapojených počítačů hledal stopy po mimozemském signálu.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.