Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Hledat lék proti koronaviru můžete i vy. Stačí k tomu počítač a internet

Celosvětový projekt [email protected] využívá volný výpočetní výkon počítačů k takzvaným distribuovaným výpočtům. V současné době je tento výkon využíván na zpracování simulací pro vývoj léku proti novému koronaviru SARS-CoV-2.

Počítačů zapojených do [email protected] je v současné době obrovské množství. Po stažení programu se k nim může přidat jakýkoliv další. Výsledkem je jeden z nejvýkonnějších superpočítačů světa. Touto metodou se již v minulosti prováděly simulace a výpočty při zkoumání látek na léčbu rakoviny či závažných neurologických chorob. Program nyní pracuje na návrhu proteinu, který by měl zabránit novému koronaviru usazení na plicních buňkách infikované osoby.

K projekt, za kterým stojí vědci z americké Stanfordovy univerzity, se zapojila i Západočeská univerzita v Plzni. Centrum informatizace a výpočetní techniky (CIV) připojilo 20 počítačů v konfiguraci Intel(R) Core(TM) i7-6700 CPU @ 3.40GHz, 32 GB RAM, GeForce GTX 1080 a připravuje zapojení ještě dalších 20 podobných. Dalšími patnácti počítači se zapojila katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ZČU. Do týmu Západočeské univerzity se můžete rovněž zapojit. Manuál naleznete na stránkách CIV.

Na podobném principu pracoval program [email protected], který pomocí zapojených počítačů hledal stopy po mimozemském signálu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner