Poznáváme Plzeň: Čertova kazatelna
Plzeň není jen historické centrum, kolem něhož se rozprostírají sídliště a moderní zástavba. V katastru města lze objevit místa, která ani vzdáleně nenaznačují, že v jejich blízkosti žijí tisíce lidí. Jedním z nich je skalní útvar u silnice mezi Plzní a Radčicemi, ten nese název Čertova kazatelna, ale pekelnou bytost byste zde hledali marně.
Čerta v těchto místech zřejmě nikdy nikdo neviděl, ale lidská fantazie nezná hranic, a tak název vznikl nejspíše v souvislosti s tvarem skalního seskupení, které připomíná kazatelnu. Více jak 20 metrů vysokou skalní stěnu tvořenou sedimenty plzeňského karbonu ohraničuje na jedné straně silnice vedoucí těsně při řece Mži a na druhé straně Zámeček, který je nad erodující skalou pevně usazen.
Na Čertově kazatelně jsou zajímavé především rozličné tvary utvořené zvětráváním. Najdete zde pyramidy, skalní okna či římsy. V severní části území se nachází malá štola, která byla zřejmě pokusem o dobývání uhelné sloje, jinak všechny povrchové tvary vznikly vlivem proudící vody.
Zajímavý útvar přitahoval geology již v předminulém století. To ještě kolem kazatelny nevedla silnice a město bylo na hony vzdálené. Město se však rozrůstalo, a tak bylo v roce 1974 území prohlášeno za chráněné. Jeho rozloha je přibližně 2,4 ha. Nepatří tedy k největším, ale zcela jistě stojí za to jej shlédnout.
Pojedete-li po silnici do Radčic, můžete pod Čertovo kazatelnou zastavit u informační tabule a uvidíte tak alespoň část útvaru. Skála je jinak vzhledem ke své příkrosti a poloze u silnice špatně dostupná. Další možností je procházka ze Sylvánu nebo od Zámečku, v takovém případě skály přímo neuvidíte, ale naskytne se vám zajímavá vyhlídka na část Plzně.
Galerie:
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.