Plzeňská zoo slaví: narodilo se desáté mládě kriticky ohroženého lemura rákosového
Plzeňská zoologická zahrada opět zaznamenala významný chovatelský úspěch. Ve čtvrtek 19. června přišlo na svět desáté mládě lemura rákosového (Hapalemur alaotrensis), jehož přirozeným domovem je pouze okolí madagaskarského jezera Alaotra. Ačkoliv se v místním chovu může zdát narození mláděte již jako běžná událost, jedná se o mimořádný a vzácný přírůstek, proto jej zoo oznámila až nyní.
Tento nenápadný šedý primát patří mezi potravní specialisty a živí se převážně rákosinami, což z něj činí náročný druh na chov. V evropských zoologických zahradách je tento druh velkou raritou – v současnosti je chován pouze v 16 institucích a celková populace v lidské péči nepřesahuje šedesát jedinců.
„Naše desáté mládě je zároveň desátým aktuálně chovaným lemurem rákosovým v naší zoo. Toto číslo z nás nyní dělá největšího chovatele v Evropě – a v aktuální situaci také na světě,“ říká kurátorka primátů Kristýna Rothová.

Historie chovu těchto lemurů v Plzni se začala psát v roce 2008. Zásadní zlom však přišel až v roce 2015, kdy dorazil současný chovný pár. První mládě se narodilo koncem roku 2016 a od té doby se podařilo sestavit další úspěšný pár. V letech 2020 až 2023 probíhalo úspěšné rozmnožování u obou párů současně, což je v rámci tohoto druhu výjimečné.
„Za poslední rok se mláďata narodila jen ve 3 institucích, proto nás velmi těší že jsme jednou z nich,“ dodává Rothová.
V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.