Foto: Zelený poklad

Ani kapka vody by neměla přijít nazmar – výstava před Studijní a vědeckou knihovnou

V Plzni spadne za rok 500 – 600 l dešťové vody na 1 metr čtvereční, většina jí ale skončí v kanalizaci, která dešťovku odnese do řeky a dál do moře. Dala by se přitom využít při zavlažování parků a zahrad, ale především k ochlazování města v parném létě. O změnu k přístupu k hospodaření s dešťovými vodami usiluje v Plzni Nadační fond Zelený poklad, a právě první konkrétní výsledky jeho grantové výzvy Ani kapka nazmar budou od 5. 11. až do konce roku 2018 k vidění v rámci venkovní výstavy před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Výstava ukáže pro inspiraci i zajímavé příklady zelených střech či ploch zachycujících dešťovou vodu ze sousedního Bavorska, kam Nadační fond Zelený poklad uspořádal studijní cestu.

Grantová výzva Ani kapka nazmar, která je určená plzeňským školám, spolkům a dalším organizacím, podporuje hospodaření s dešťovou vodou od roku 2016. Zejména děti se díky ní učí, že i malé kroky mohou pomoci. Ve školách a školkách vznikají dešťové zahrádky, travnaté průlehy, voda se zachytává do sudů a nádrží a plánují se i první zelené střechy. „Je třeba se přizpůsobovat současným výkyvům v dešťových srážkách (přívalové deště nebo sucho), změnit náhled z ‚všechno rychle odvést do kanálu‘ a naopak uvědomit si, že dešťová voda je cennou surovinou, kterou se musíme naučit zachytávat a dále využívat,“ říká člen správní rady a iniciátor grantové výzvy Ani kapka nazmar Jindřich Duras.

Do současnosti se Zelenému pokladu podařilo podpořit 9 projektů v celkové výši 1 115 581 Kč. Jedná se zatím o relativně malé projekty do 200 000 Kč, nadační fond ale intenzivně hledá další dárce a partnery, aby mohl podporovat i větší záměry. Mezi organizace, kde už projekty fungují, patří například 22. mateřská škola. Zeleninové a bylinkové záhonky v Mánesově ulici děti zalévají dešťovou vodou ze sudů a terasu jim zastiňuje malá zelená střecha. Na zahradu v ulici Z. Wintera zase získaly nový herní prvek, který je založený na hře s vodou. Díky aktivitám sdružení Ametyst se s hospodařením s dešťovkou seznámily děti v celkem patnácti zahradách plzeňských mateřských škol.

Dešťovou vodu začaly chytat i některé základní školy, například 15. základní škola ze Skvrňan. „Pořídili jsme 16 velkokapacitních sběrných nádob na dešťovou vodu. Do roku 2016 jsme naši poměrně velkou zahradu výhradně zalévali kohoutkovou vodou, naším hlavním cílem bylo tedy uspořit pitnou vodu,“ říká ředitelka školy Soňa Pavelková a dodává, že s dešťovou vodou vydrželi i v letošních subtropických teplotách. V budoucnu mají záměr instalovat na jednu z budov zelenou střechu, která by v horkých dnech pomohla ochladit teplotu ve třídách.

Další projekty se teprve plánují. Ve 32. mateřské škole v Resslově ulici by rádi změnili povrch dvorku, který tvoří nepropustné pryžové čtverce. Ty by měl po dohodě se zahradní architektkou nahradit propustný štěrkový trávník, vhodný pro dětské hry, nové stromy a keře, podzemní nádrž a také prostor pro pěstování bylinek. Náklady u tohoto projektu jsou odhadovány na 800 000 Kč.

„Grantová výzva Zeleného pokladu pro školy, školky a neziskové organizace bude pokračovat i v následujícím roce, další uzávěrka je plánována na duben 2019,“ upozorňuje Lucie Davídková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Zelený poklad.

Výstava Ani kapka nazmar vznikla díky adopční kampani, na kterou přispělo celkem 15 firem a institucí včetně zřizovatele Nadačního fondu Zelený poklad Statutárního města Plzeň.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: