Foto: Knihovna města Plzně

Bibliobus plzeňské knihovny vyjel po rozsáhlé opravě v novém

Po generální opravě se od 11. prosince 2023 vrací ke svým čtenářům bibliobus Knihovny města Plzně. Rozsáhlý servis, který probíhal od 1. srpna 2023.

Autobus Crossway sloužil jako pojízdná knihovna od roku 2007 a pro zajištění této unikátní služby na další léta už byla jeho generální oprava nezbytná. Na opravu, která probíhala od 1. srpna 2023, poskytl zřizovatel knihovny město Plzeň částku 2,8 milionu korun.

„Velmi mě těší, že bibliobus opět jezdí v plzeňských ulicích. Je to vyhledávaná služba a v České republice výjimečná, poskytuje ji jen město Plzeň a Praha. Nabízí stejné služby jako kamenná knihovna a jeho velkou výhodou je právě to, že dojede až za čtenáři,“ sdělila Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče.

Bibliobus
Bibliobus během opravy. Foto: Knihovna města Plzně

Rozsáhlý servis se týkal především technických částí.  Došlo také k drobným vylepšením interiéru, topení a zavedení klimatizace v přední části vozidla. Hůře mobilní návštěvníci jistě ocení funkci schodišťové plošiny, která jim za knihami umožní snadný a bezpečný přístup. Nová je také podoba bibliobusu, jeho dosavadní výrazně žlutou barvu nahradila světle modrá, stejná, jakou má logo knihovny.

Posádku bibliobusu tvoří řidič a knihovnice, kteří vyjíždějí od pondělí do čtvrtka. Pátek se věnuje údržbě vozu a knižního fondu. Knihovna na kolech obsluhuje devět zastávek od Bručné přes Bukovec po Zátiší. Na jednotlivých stanovištích zastavuje vždy v určeném čase na různě dlouhou dobu, podle situace a zájmu v dané lokalitě.

Bibliobus má vlastní stálý fond: část je přímo ve vozidle, část ve skladu v zázemí, a vyměňují se podle potřeby. Dále využívá tzv. cirkulační fond: o novinky se cyklicky dělí s menšími knihovnami jako Bolevec, Lobzy a Vinice. Jeho čtenáři si tak mohou vybírat ze 30 titulů časopisů a více než 11 000 knih, 500 brožur, 600 audioknih, 40 deskových her a 40 map. Stejně jako kamenné knihovny poskytuje také standardní informační službu. Průkazka z bibliobusu platí pro všechny provozy Knihovny města Plzně a naopak čtenáři kteréhokoliv z nich mohou automaticky navštěvovat i pojízdnou knihovnu.

Zdroj: Knihovna města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru