Foto: Jakub Žák, Charita ČR

Charita rozmisťuje tříkrálové pokladničky na veřejně přístupná místa

Protože letošní epidemiologická situace neumožnila tříkrálovým koledníkům osobní návštěvy domů a domácností při tradiční Tříkrálové sbírce pro lidi v nouzi, rozhodla se Charita oslovovat veřejné instituce nebo obchody, které zůstaly otevřené, za účelem umístění jinak nevyužitých pokladniček. V Diecézi plzeňské, rozkládající se na území Plzeňského a Karlovarského kraje už bylo zaznamenáno na 140 takových koledních míst a další přibývají.

Kasičky blíže lidem

Při letošním 21. ročníku to organizátoři Tříkrálové sbírky nemají jednoduché. Tradiční koleda, kdy tři králové přicházejí k domu, aby zdejším požehnali, zazpívali a dostali za to drobný příspěvek, není za současných opatření možná. 

Některé kasičky se však přece jen podařilo dostat blíže lidem. Část jich byla rozdána do kostelů, aby do nich mohli přispět věřící na bohoslužbách. Zde ovšem platí omezení, že kapacita kostela při mši může být pokryta jen z 10 %. V některých kostelích je pokladnička nadto umístěna v určitých dnech nebo hodinách a místní charita o ní informuje prostřednictvím letáčků nebo ve spolupráci s obecním rozhlasem. Další pokladničky označené červeným logem Charity se podařilo vystavit v obchodech, které zůstaly otevřené, tedy zejména v květinářstvích, obchodech s potravinami a lékárnách, zapojily se i některé veřejné instituce, nejčastěji obecní a městské úřady. V tuto chvíli už Diecézní charita Plzeň eviduje na 140 takto umístěných kasiček – seznam je k dispozici na jejím webu ZDE.

Dvě výstavy o česko-izraelských vztazích jsou k vidění v ulicích Plzně

V Plzni je například možno přispět do bezbariérové pokladničky na vrátnici Biskupství plzeňského (náměstí Republiky 35), další je na ředitelství Diecézní charity Plzeň (Hlavanova 16).

Ředitel Diecézní charity Plzeň na Facebooku organizace zveřejnil výzvu s prosbou o pomoc při umisťování kasiček na veřejně přístupná místa. „Osvědčilo se, že si některé pracovní kolektivy převzaly pokladničku a pomáhají nám s umístěním stacionární pokladničky v různých podnicích, obchodech nebo provozovnách,“ vysvětluje Jiří Lodr, ředitel Charity působící v Plzeňském a Karlovarském kraji. Tato možnost stále platí, veřejnost může kontaktovat diecézní koordinátorky sbírky uvedené na stránkách organizace.

Online koleda

Online se koleduje na www.trikralovasbirka.cz, kde je možné podle zadaného poštovního směrovacího čísla, názvu obce či charity přispět na pomoc do místa nejblíže návštěvníkova bydliště.

Ale například senioři, možná nejčastější dárci při Tříkrálové sbírce, kteří nejsou zvyklí pracovat s internetem, mohou mít s online koledou potíže. „Vybízíme děti a vnoučata seniorů, aby starším lidem, pokud mají zájem do Tříkrálové sbírky přispět, s online koledou pomohli. Koledníci, kteří tentokrát nemohli vyjít, nám zase mohou pomoci sdílením informací o Tříkrálové sbírce na sociálních sítích. Mohou třeba na telefon natočit a sdílet vlastní tříkrálové kolednické video,“ sdělil mluvčí Diecézní charity Plzeň, Petr Šimek.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: