Foto: Shuttershock

Čím vybavit zahradní altány?

Zahradní altány jsou praktickými ale i estetickými prvky do zahrady. Přinášejí s sebou mnoho výhod. Usnadňují práce na zahrádce a zpříjemňují dobu odpočinku. Jsou doslova vylepšením pro každou zahradu, dvůr či pozemek. Jak a čím si můžete zařídit váš zahradní altán?

Zahrada je místem, na kterém nejen pracujeme, ale můžeme si i plnohodnotně odpočinout. K dokonalému odpočinku rozhodně přispívá prostředí, ve kterém se nacházíme. Zahrada má velkou výhodu v tom, že poskytuje pobyt v příjemném přírodním prostředí a také prostor pro jakékoli volnočasové aktivity pro všechny věkové kategorie. Na zahradě můžete odpočívat, sportovat, věnovat se kreativním činnostem či jejímu zvelebování. Zahrada je místem pro celou rodinu. Můžete se v ní pobavit také i s vašimi mrňousy. Přemýšlíte, jak si můžete oživit zahradu pro děti a poskytnout jim tak plnohodnotný čas nejen zábavy, ale i učení se nových věcí? Odpověď naleznete v tomto článku jak přizpůsobit svoji zahradu dětičkám.

Zahradní altán – všestranná stavba

Častou součástí mnoha zahrad či pozemků u domů nebo v zahrádkářských a rekreačních oblastech jsou také zahradní altány. Altánky poskytují prostor k odpočinku, rekreaci, společné chvíle s rodinou a přáteli při zahradním posezení či na různé jiné kreativní či pěstitelské aktivity. Altány v zahradách také slouží jako zázemí při pro zahrádkářství a pěstování. Obecně vyžití zahradních staveb, jakými jsou altány ale i zahradní domky, ocení všichni – od zahrádkářů až po milovníky rekreace a wellness. Zahradní domky či altánky se totiž dají využít i pro dokonalou domácí rekreaci. Věděli jste, že zahradní domky se v poslední době stále častěji využívají také jako venkovní zahradní sauny? A zahradní altány zase skvěle poslouží jako přístřeší pro vířivku.

Zahradní altán oceníte v každém ročním období. V zimě vám prodlouží zahradní sezónu a v létě zase poskytne skvělé přístřeší a ochranu před případnými přeháňkami či chládek před silným sluncem.

Abyste si čas ve vašem zahradním altánku vychutnávali co nejvíce, důležitým aspektem je také to, jak si ho zařídíte. Zařizování zahradních altánků má svůj význam nejen v rámci estetiky, ale také funkčnosti, praktičnosti a využití altánku.

Zařiďte si zahradní altán

Klíčovým prvkem při zařizování zahradních staveb, jakými jsou altány ale i zahradní domky či chatky, je sezení, respektive zahradní nábytek. Ještě předtím, než se pustíte do zařizování, měli byste si promyslet, k jakému účelu budete váš altán primárně využívat – zda ​​bude sloužit jen k občasnému posezení a více k pomoci při zahradních pracích, nebo naopak, budete si z něj chtít udělat dokonalé zahradní posezení, které budete využívat během celé zahradní sezóny. Od toho ale i od počtu uživatelů altánu se bude dále odvíjet také velikost a typ zahradního nábytku.

Do altánku se nejčastěji využívá ratanový zahradní nábytek, který se vyznačuje funkčností, odolností, nenáročnou údržbou a také poměrně dlouhou životností. Výhodou je, že ratanový nábytek do zahrady či altánku je dnes dostupný v různých provedeních, a tak si budete vybrat přesně podle svých představ. Do altánku se skvěle hodí například exteriérová sedací souprava se stolkem, která poskytne dostatek místa i pohodlí pro příjemné posezení v zahradě. Pokud potřebujete i nějaký úložný prostor, můžete si do altánku pořídit případně i nějakou skříňku či poličky. Nábytek si můžete vybrat v takovém barevném provedení, které bude zapadat do stylu vaší zahrady a altánu a bude spolu s ním ladit.

Myslete ale i prakticky

Při zařizování altánku můžete myslet i na praktičtější záležitosti, které se vám při venkovním posezení určitě sejdou, a to zejména při posezeních během letních dnů a večerů. Určitě víte, že během léta nám posezení venku o něco víc znepříjemňuje hmyz, a zejména komáři. Proto by v altánku určitě neměly chybět například citronelové svíčky. Dobrou volbou může být také elektronický lapač hmyzu s UV světlem, který můžete jednoduše zavěsit do vašeho zahradního altánku. Další z praktických předmětů, který při posezení v altánku určitě využijete, je odpadkový koš a v případě, že jste kuřák, i popelník. Na odpadkový koš se většinou často nemyslí, ale během letních grilovaček či posezení v zahradě se rozhodně sejde. V zahradním altánku také můžete uskladňovat nejen zahradní nářadí, ale také vybavení pro gril či zahradní stolování. K tomu můžete využít například zmiňované zahradní skříňky či police. Tak budete mít pokaždé, když budete chtít grilovat, po ruce vše, co potřebujete.

Nezapomínejte však ani na estetiku

Kromě praktických záležitostí při zařizování altánku byste určitě neměli zapomínat ani na estetickou stránku. Zkrášlit si prostředí altánku má svůj význam, protože tak si můžete vytvořit příjemné prostředí dokonalé k odpočinku. Ke zkrášlování a dekoraci altánku můžete využít například závěsné květináče, do kterých si posadíte muškáty či surfy. Kromě květin můžete vsadit také na různé zahradní dekorace. Dokonalou atmosféru v altánku, a to zejména během večerních posezení, si dokážete vytvořit s pomocí světlených dekorací. Například takový světelný řetěz, který umístíte po obvodu střechy či zábradlí vašeho altánku vytvoří příjemnou a útulnou atmosféru. V altánku by určitě neměly chybět ani svíčky (tedy kromě citronelových i ty ozdobné a dekorativní), kterými si navodíte pohodovou až romantickou atmosféru.

Zahradní altány jsou velkou výhodou nejen z hlediska zahrádkaření a pěstování, ale také rekreace a odpočinku. Vybavte si zahradní altán tak, aby vám usnadňoval práce ale také poskytl příjemné prostředí k posezení s blízkými. Zahrada je skvělým místem k odpočinku a odreagování se a zahradní altány tuto její vlastnost ještě více umocňují.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: