Zdroj obrázku: Piyaset / Shutterstock.com

Co musíte splnit, abyste dostali hypotéku?

Chcete si zažádat o hypotéku, ale nevíte, zda vám ji dají? Podívejte se, co musíte splňovat a jaké máte možnosti, co se výběru hypotéky týče.

Dají vám hypotéku?

Hypotéka je závazek na několik let a v dnešní době bez ní na vlastní bydlení dosáhne jen málokdo. Pokud je to i váš případ, určitě vás zajímá, za jakých podmínek vám ji banka dá. Abyste hypotéku u banky dostali, musíte splňovat určitá kritéria. Ta se v rámci jednotlivých bank mohou lišit. Některé banky jsou přísnější, jiné benevolentnější.

Roli hraje věk

Vždy platí, že hypotéku může dostat jenom klient, kterému už bylo 18 let. Tato informace vás asi nepřekvapí, co vás ale překvapit může, je, že hypotéku byste měli splatit do určitého věku. Pokud jste tedy staršího ročníku a pobíráte důchod, vaše vyhlídky na získání hypotéky nejsou příliš dobré. Obecně totiž platí pravidlo, že banky poskytují hypotéku lidem v produktivním věku. Je to z toho důvodu, aby klient stihl hypotéku splatit během doby, kdy aktivně vydělává. Většinou je třeba splatit dluh do 67 let věku klienta.

Záleží na tom, jaké máte příjmy

Dalším parametrem je stálý zdroj příjmů, které by se měly pohybovat v takové výši, abyste byli schopni hypotéku splácet. Toto omezení však neurčuje konkrétní částku, kterou musíte vydělat. Banky se na klienta dívají v širším kontextu. To znamená, že do hry vstupuje úroková sazba, výše hypotéky i doba, po kterou budete bance úvěr splácet. V zásadě ale platí, že splátka by neměla být vyšší než 50 % vašeho čistého měsíčního příjmu. Ten však musíte prokázat. Pokud tedy máte brigády a dostáváte peníze tzv. na ruku, můžete mít problém.

Pozor na záznamy v registru dlužníků

Někteří klienti jsou občas nemile překvapeni, že i z jejich pohledu „drobnější prohřešek“ bere banka jako signál k zamítnutí hypotéky. Banky mají přístup k záznamům v registru dlužníků. Jste-li v exekuci nebo insolvenci, vaše šance na získání hypotéky jsou téměř nulové.

Existuje víc druhů hypoték, vyberte si tu svou

Pokud potřebujete peníze například na stavbu nového domu nebo na rekonstrukci, zjistěte si také, jak vám bude banka peníze uvolňovat. Počítejte s tím, že stavební práce se mohou prodražit, a nezapomeňte si k nákladům připočíst také vybavení domácnosti, která bude něco stát. Dobře si schovávejte faktury, které budete muset bance při účelovém úvěru, kterým hypotéka je, dokládat.

Existuje ještě neúčelová nebo investiční hypotéka, u které dokládat faktury nemusíte.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: