Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Jak se zabavit s dětmi během deštivého dne? Máme pro vás 4 skvělé tipy

Začal podzim a spolu s ním i časté deště, které většina z nás nemá zrovna v lásce. Obzvlášť pro děti, které byly několik měsíců zvyklé hrát si za teplého počasí venku, to může být nepříjemná změna. Přinášíme vám proto několik tipů, jak se s dětmi během deštivých dní zabavit, abyste si i toto sychravé období mohli užít naplno.

Postavte si bunkr

Vzpomínáte na nedobytné pevnosti z polštářů, přikrývek a matrací, které jste si jako děti stavěli a ve kterých jste se cítili jako králové vlastního hradu? Dopřejte tento skvělý pocit i své ratolesti a ukažte jí, jak se takový správný bunkr staví.

Během této aktivity je sice třeba počítat s trochou toho nepořádku, který stavba pevnosti zkrátka nadělá, můžete si však být jistí, že si s dítětem užijete skvělou zábavu. Koneckonců, kdo by se během špatného počasí nechtěl schovat do útulného bunkru z peřin?

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/holka-postel-loznice-deti-7925222/
Děti potěší i obyčejný bunkr z peřin. Foto: Pexels

Ozdobte společně dort nebo cupcaky

Pokud si myslíte, že vaše dítko bude bavit samotné pečení, můžete společně dort i upéct. Jestli si tím však nejste úplně jistí, upečte dort sami, nebo prostě nějaký kupte – na tom ani příliš nezáleží. Důležité je to, že děti dostanou možnost dort samy ozdobit.

Připravte si proto barevné polevy, posypy, ořechy, ovoce či bonbóny. Určitě vás překvapí, s jakým nadšením se dítě do zdobení pustí. Bude mít radost z toho, že dělá něco hezkého a užitečného, a zároveň se bude cítit potřebně, že vám mohlo pomoct. A navíc, když ho to bude bavit a zdobení mu půjde, může vám později pomoci také s přípravami vánočního cukroví.

cupcake
Děti milují barvy. Foto: Pixabay

Pusťte se do vědeckých pokusů

Děti fascinuje vše nové a zajímavé, proto jsou obvykle velmi nadšené i jednoduchými vědeckými pokusy. Zkuste třeba experiment s povrchovým napětím mléka – nalijte do mělké misky trochu mléka a nakapejte do něj několik kapek potravinářského barviva, ideálně různých barev.

Barevné kapky zůstanou v mléce jako samostatné kaňky tak, jak jste je do něj nakapali. Když se ale barevných kaněk dotknete párátkem namočeným v saponátu, barvy začnou v mléce vířit. Je to způsobeno tím, že se barvivo samo o sobě drží na povrchu, ale saponát způsobí reakci, která poruší povrchové napětí a barvy tak začnou mlékem vířit jako kouzlo.

Pokud experiment dítě zaujme, můžete mu pořídit sadu s pokusy určenou pro děti. Ta ho zabaví na delší dobu a navíc se naučí zajímavé věci z chemie a fyziky. Zároveň si některé experimenty určitě užijete i vy.

věda
Zvídavé děti se mohou pustit do vědeckých experimentů. Foto: Pixabay

Připravte lov pokladu

Hledání pokladu je něco, co zaručeně zabaví každé dítě. Schovejte po domě papírky s různými stopami, které povedou k sobě navzájem a nakonec až ke skrytému pokladu. Malým dětem můžete hru zjednodušit tak, že schováte po domě papírky s různě barevnými puntíky. Každá barva přinese jiný počet bodů – podle toho je můžete schovat méně, nebo více pečlivě. Když dítě nasbírá dostatečný počet bodů, vyhraje poklad.

Co bude oním pokladem, záleží už jen na vás. Mohou to být sladkosti, nová hračka, nebo třeba menší obnos peněz. Dívky by mohly mít radost například z hezkého přívěsku či náramku.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda píše především o zdravotnických, psychologických a různých kreativních tématech. Nebrání se však žádným námětům, a když narazí na cokoliv zajímavého, ráda to předá prostřednictvím svých textů dál.

Tipy z kalendáře akcí: