Foto: I. Štěrbová, DJKT

První ročník soutěže Intro ’21 o původní autorský muzikál spěje do finále

Muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla završí ve dnech 22. a 23. dubna 2022 první ročník autorské soutěže Intro ’21 uvedením vítězného muzikálu Kouzelné hodinky doktora Kronera autorů Tomáše Javorského a Jana Kaňky a naváže tak na příznivě přijaté světové premiéry děl umístěných na druhém a třetím místě – Píseň pro Ninu a Otřást vesmírem. Vítězný muzikál plný fantazie a výtečných hudebních čísel se souborem muzikálu DJKT režijně nastuduje zakladatel Divadelního léta pod plzeňským nebem Vilém Dubnička, v hlavních rolích se představí Roman Krebs a Pavel Klimenda. Projekt pokračuje druhým ročníkem pod názvem Intro ’22 a v současné době oborná porota hodnotí a vybírá nejlepší nově přihlášená díla, na která se diváci mohou těšit opět na Malé scéně DJKT v průběhu příští divadelní sezóny.

Kouzelné hodinky doktora Kronera přináší příběh mladého úředníka, jemuž starý, podivínský doktor Kroner půjčí kouzelné hodinky. Díky nim sice mladík získá dostatek času na všechny své povinnosti i záliby, otázkou však zůstává, zda pak bude opravdu šťastný a jakou cenu bude muset za čas navíc zaplatit. „Jedná se o krásnou, lehce strašidelnou pohádku, dílo by se mohlo velmi dobře uplatnit i při televizním nebo filmovém zpracování,“ zaznělo v hodnocení odborné poroty, která vybírala z 34 přihlášených děl.

Autorem hudby vítězného muzikálu je Jan Kaňka, absolvent hry na trombón a dirigování na plzeňské konzervatoři a pražské HAMU. Věnuje se také pedagogice, komponování a aranžování, jeho skladby vyšly tiskem i ve Spojených státech amerických. Pod libretem je podepsaný učitel biologie z Domažlic Tomáš Javorský věnující se divadlu na amatérské úrovni jako herec, režisér, dramaturg i scenárista. „S Tomášem se známe dlouho a vždy jsme mluvili o tom, že bychom spolu chtěli něco vytvořit. S nápadem na příběh přišel Tomáš už před časem a mně se moc líbil,“ uvádí Jan Kaňka. „Když jsem ale napsal libreto,“ doplňuje spoluautora Tomáš Javorský, „vrátil mi jej Honza s tím, že to není ono. Po čase však přišla výzva v podobě Intra ’21, já jsem libreto přepracoval a Honza se pustil do skládání.“ „I když námět jsme měli v hlavě dlouho, všechnu práci jsme vlastně odvedli během čtyř měsíců od vyhlášení do uzávěrky,“ dodává Jan Kaňka.

Soutěž Intro vyhlásil soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla v roce 2020 s cílem podpořit původní českou tvorbu. Přihlašovat se mohou autoři dosud neuvedených děl, jejich práci následně posuzuje odborná porota sestavená z renomovaných divadelních odborníků a praktiků z celé republiky. Vítězná díla budou vždy nastudována souborem muzikálu a za doprovodu orchestru představena divákům i zástupcům odborné veřejnosti na Malé scéně DJKT. V České republice ojedinělý projekt tak přináší zajímavou příležitost nejen samotným autorům, ale také třeba začínajícím režisérům či choreografům, kteří při inscenování muzikálových novinek získávají cenné profesní zkušenosti.
Zdroj: DJKT

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: