Do zahradních bazénů nepatří voda z kohoutku
Sezona venkovního koupání se blíží a právě teď je nejvhodnější doba k objednání cisterny s vodou pro naplnění zahradního bazénu. Aby lidé neohrozili kvalitu vody u sebe i sousedů, měli by zvolit k napuštění bazénu tento způsob. „Nedoporučujeme napouštění přes hadici napojenou na kohoutek. Vodovodní síť není konstruovaná na silné nárazové odběry,“ uvedla mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá.
Napouštění bazénů z vodovodu může znamenat výrazné riziko zhoršení kvality vody z veřejného vodovodu v celém okolí. „Vlivem nárazových změn hydraulických poměrů v potrubí dochází k uvolnění usazenin a následnému nepříjemnému zakalení vody. A to nejen přímo v místě odběru, ale někdy i v poměrně širokém okolí,“ upřesňuje vedoucí provozu rozvodu vody Vodárny Plzeň a.s. Michal Kašpar.
Nyní je nejvhodnější čas k objednání autocisterny. Při dojednání termínu závozu je totiž nutné počítat s tím, že cisterny jsou určené pro řadu činností a přednost má například náhradní zásobování vodou v případě havárií. Aktuálně objednává Vodárna Plzeň a.s. termíny na dodání vody do bazénů na přelom května a června. Odběratel zaplatí vodné, dopravu a poplatek za manipulaci s cisternou. Stočné mu účtováno nebude.
Menší zahradní bazén pojme obvykle kolem devíti metrů krychlových vody, větší bazény mívají objem cca od 24 do 32 metrů krychlových. Vodárenská autocisterna má objem osm krychlových metrů. „Ročně naše společnost zaveze do bazénů v průměru více než pět tisíc metrů krychlových pitné vody,“ upřesnil generální ředitel plzeňské vodárny Ludvík Nesnídal.