Foto: Mondo Mini Shows

Dvacet let s Happy Tree Friends

Lumpy, Flippy, Mole, Shifty nebo Cuddles. Že vám tato jména nic neříkají? Pak možná nemáte rádi černý humor. Když vám ale prozradíme, že jde o postavičky z krátkých animovaných spotů, které vždycky skončí krvákem, možná už si vybavíte sérii Happy Tree Friends. Epizody se sice v úvodu vždy tváří jak pro tříleté děti, ale zdání klame. Seriál letos slaví 20 let.

Dvě dekády utrpení roztomilých zvířátek

Vše začalo v době internetového pravěku v roce 1999. Kenn Navarro, Aubrey Ankrum a Rhode Montijo ze společnosti Mondo vytvořili několik flashových gagů, z nichž každý trval jednu až dvě minuty. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se nejednalo i příběhy připomínající hororové příhody Itchyho a Scratchyho z kultovního seriálu Simpsonovi.

Zpočátku každý díl začíná idylkou, postavičky jsou veselé a hlavně roztomilé. Nevinnost ale po několika málo okamžicích mizí a pokud by snad někdo chtěl před Happy Tree Friends posadit dítě, okamžitě si to rozmyslí. Na obrazovce totiž začne převládat červená barva. Děj se mění v krveprolití, ať už vlivem nešikovnosti některé z postav, nebo zešílením jiné. Smrt ve světě Happy Tree Friends ale neznamená, že postavičky v příštím díle neožijí (a znovu pak nezemřou), a tak po několika dílech poznáte charakter všech postav. Jejich neustálá reinkarnace je dovádí ke stále hloupějším úmrtím, a to za doprovodu infantilní hudby i zvuků, které postavičky vydávají. Los Lumpy je nešika, který vždy za svoji chybu zaplatí životem, méďa Flippy je veterán a při vzpomínkách na válku začne běsnit. Pak je tu slepý krteček Mole nebo zajíček Cuddles. Oni a ani dalších 16 postav v seriálu to nemají jednoduché a většinou skončí jak jinak než v krvi.

happy tree friends
Tak tohle nedopadne dobře… Foto: Mondo Mini Shows

Happy Tree Friends ve své době trhali internetové rekordy

Již v roce 1999 dosáhly webové stránky se seriálem 15 miliónů shlédnutí za měsíc. Že to není žádné světoborné číslo? V současnosti ne, ale zamyslete se nad tím, kolik lidí mělo přístup k internetu před dvaceti lety. Byla to doba, kdy neexistoval portál Youtube ani žádné sociální sítě, kterými by se internetový obsah mohl šířit jako lavina. Happy Tree Friends získali věhlas přes diskety, vypálené cd nosiče, e-mailové zprávy a diskuzní fóra.

Době byla přizpůsobena i délka epizod. Šnečí rychlost internetového připojení na konci devadesátých let by asi neskousla epizody delší jak dvě minuty, a tak má děj alespoň spád. O něco později dokonce tvůrci přišli se seriálem o více jak desetiminutové stopáži a některé z bonusových internetových gagů dávaly divákovi dokonce na výběr, jak (drasticky) má epizoda pokračovat.

Veselá znělka, kterou začíná každá epizoda:

Milovaní a nenávidění

Happy Tree Friends spatřili světlo online světa na Štědrý den roku 1999 a prostřednictvím Mondo Mini Shows vycházejí nové epizody stále, i když ne v takové intenzitě jako tomu bylo na přelomu milénia. Lumpy a spol. si za tu dobu získali mnoho fanoušků a modrý los se stal doslova kultovní postavou, podobně jako Homer Simpson. Na druhou stranu brutalita, kterou epizody obsahují, se stala terčem kritiky mnoha mravokárců. Happy Tree Friends to zkrátka nemají lehké ani mimo online svět a lidé je buď milují, nebo nenávidí.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: